Materiał Partnera

Jakie są zalety outsourcingu księgowości?

Jakie są zalety outsourcingu księgowości?

Outsourcing, czyli zlecanie na zewnątrz firmy prowadzenia księgowości to świetny sposób na duże oszczędności w firmie. Takie działanie niesie za sobą także wiele innych zalet przy minimum wad. Jakie są pozytywne strony powierzenia prowadzenia księgowości firmie zewnętrznej? Jakie ryzyko trzeba wziąć pod uwagę? Jakie biuro rachunkowe będzie najlepsze?

Outsourcing to oszczędności

Outsourcing księgowości to przede wszystkim bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Nie tylko mikro i małe firmy mogą korzystać z zalet powierzenia prowadzenia ksiąg zewnętrznemu biuru rachunkowemu. Zalety będą też widoczne w przypadku firm średnich i dużych.

Po jednej stronie mamy koszt opłacenia zewnętrznej księgowości. Po drugiej pensję brutto dla księgowego lub księgowych na etacie, płatne urlopu i składki na ubezpieczenie zdrowotne, szkolenia, wyjazdy integracyjne, zaplecze socjalne etc. W przypadku wewnętrznej księgowości musimy też zorganizować biuro. Wiąże się to z zakupem odpowiedniego sprzętu – zarówno komputerów, mebli, jak i zużywalnych materiałów biurowych. Do tego dochodzą koszty oprogramowania i licencji, mediów związane z utrzymaniem przestrzeni etc. Outsourcing księgowości to nawet 50% wydanych miesięcznie pieniędzy mniej w stosunku do zatrudnienia księgowego na etacie.

Pakiet usług

Outsourcing księgowości to pewność realizacji wielu różnych usług, które wymagają czasem różnorodnych specjalizacji. Miejsca takie jak kujawsko-pomorskie biuro rachunkowe Katarzyny Szmidt oferują usługi związane z pełną obsługą księgową, także tą powiązaną z kadrami. Co więcej - możemy spodziewać się tam księgowego wsparcia także w weekendy, co raczej rzadko jest możliwe, gdy zatrudniamy pracownika na etacie.

Większe bezpieczeństwo

Kiedy księgowy w firmie popełnia błąd, to właściciele przedsiębiorstwa ponoszą jego konsekwencje. Tymczasem outsourcing usług księgowych może być gwarantem bezpieczeństwa. Biura rachunkowe często mają wykupione OC, które pozwala na pokrycie błędów zawodowych, aby klient nie ponosił kosztów.

Porządek w dokumentach

Wiele dokumentów księgowych trzeba przechowywać na wypadek kontroli przez długie lata - nawet do dziesięciu. Wiąże się to z prowadzeniem archiwum lub wydzieleniem przestrzeni w biurze tylko na teczki z dokumentacją księgową. Tymczasem biuro rachunkowe może wziąć na siebie przechowywanie całej dokumentacji. Niesie to za sobą kolejne oszczędności i wygodę w aranżacji biura.

Przemyślane ryzyko

Outsourcing księgowości niemalże nie ma wad. Jeśli rozsądnie wybierzemy biuro rachunkowe, sprawdzając, czy posiada ważne OC, nie musimy obawiać się popełnianych błędów. Musimy też policzyć, czy decyzja o przeniesieniu spraw księgowych będzie opłacalna – musi pozwolić na minimum 25% oszczędności. Zawsze istnieje też ryzyko podniesienia cen (przed tym możemy zabezpieczyć się zapisami w umowie) oraz nagłego rozwiązania firmy. Jest to jednak wada, która może wystąpić także w przypadku zatrudniania pracowników na etacie.

Opracowanie:
Grębocin, Toruńska 17
tel. 605 761 377
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz