Artykuł sponsorowany

Jakie są zalety i wady płyt warstwowych?

Jakie są zalety i wady płyt warstwowych?

Jednym z kluczowych zagadnień, związanych z rozwojem międzynarodowego przemysłu, jest kwestia doboru najlepszych rozwiązań w zakresie budowy infrastruktury logistycznej, na którą składają się między innymi hale oraz magazyny. Budowle te mogą być projektowane zarówno jako tradycyjne obiekty murowane, jak i lekkie konstrukcje stalowe. W naszym artykule przedstawimy zalety oraz wady płyt warstwowych, stosowanych do budowy wielkopowierzchniowych pawilonów.

Główne czynniki, decydujące o wzroście popularności materiałów osłonowych, jakim są płyty warstwowe, to: szybkie tempo montażu, niskie koszty budowy, a także estetyka i wielofunkcyjność nowo powstałych obiektów przemysłowych, które służą nieprzerwanie przez cały rok.

Zalety zastosowania obudowy z płyt warstwowych

Jednymi z najważniejszych powodów, dla których przedsiębiorcy decydują się na montaż hal stalowych w obudowie z płyt warstwowych, jest dynamiczne tempo wykonania oraz związane z nim niższe koszty realizacji inwestycji. Budowa obiektów murowanych trwa średnio od 6 miesięcy do roku, w zależności od ich specyfiki i wielkości, lekkie hale ze stali powstają w zaledwie kilka tygodni, a prace prowadzone są płynnie, bez planowych przestojów, związanych ze schnięciem betonu czy zapraw. Brak przerw technologicznych oznacza mniejsze wydatki na robociznę oraz możliwość szybkiej eksploatacji obiektu w celach komercyjnych – zauważa Jacek Dzierzbiński z firmy budowlanej Konstal, specjalizującej się w kompleksowym wykonawstwie hal, magazynów, pawilonów i budynków gospodarczych.

Materiały, służące do zabudowy konstrukcji stalowych, dobrze izolują energię cieplną i dźwięk, są ognioodporne oraz łatwe w utrzymaniu. Inną, ważną zaletą montażu płyt warstwowych, jest opcja wyboru kolorystyki okładziny zewnętrznej i rodzaju wykończenia powłok, które mogą być błyszczące, półmatowe albo matowe.

Wady płyt warstwowych

Hale w zabudowie z płyt warstwowych, mimo iż powstają o wiele szybciej niż budynki ceglane, mają mniejszą wytrzymałość i wraz z upływem lat wymagają regularnej konserwacji lub nawet – częściowej wymiany uszkodzonych elementów. Płyty zawierające wełnę mineralną są też szczególnie narażone na zawilgocenie, podobnie jak materiały z wewnętrzną warstwą styropianu, które źle znoszą obciążenia, kontakt z parą wodną oraz wysokimi temperaturami otoczenia. Aby uniknąć powyższych problemów, związanych ze zużyciem płyt, architekci zalecają montaż płyt poliuretanowych lub wysokogatunkowych płyt poliizocyjanuratowych, przeznaczonych głównie do obiektów szczególnie narażonych na wystąpienie pożaru.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz