Jakie są wady i zalety transportu lądowego?

Jakie są wady i zalety transportu lądowego?

Transport lądowy to wciąż najchętniej wybierana forma transportu zarówno przez przewoźników, jak i osoby prywatne. Poznaj definicję transportu lądowego i dowiedz się, czym dokładnie się charakteryzuje. Przeczytaj, jakie są rodzaje tego transportu oraz jakie przynosi korzyści. Sprawdź wady i zalety przewozu towarów i osób na lądzie i dowiedz się więcej.

Co to jest transport lądowy?

Transport lądowy jest to transport odbywający się na stałym podłożu, czyli na lądzie – ulicach, szynach itd. Może to być zarówno transport towarów, jak i osób. W transporcie lądowym wykorzystuje się różne środki transportu, zaczynając od samochodów osobowych, autobusów, busów, przez samochody ciężarowe, na kolei kończąc. Pomimo rozwoju technologii transport lądowy jest nadal najbardziej popularnym rodzajem transportu i wyprzedza transport wodny czy powietrzny.

Jakie są rodzaje transportu lądowego?

Wśród transportu lądowego wyróżnić można:

  • Transport kolejowy (szynowy)
  • Transport drogowy (samochodowy)
  • Transport przesyłowy (rurociągowy)

Transport kolejowy

Ze względu na bardzo wysoką barierę wejścia na rynek tym rodzajem transportu zajmują się przede wszystkim duże firmy transportowe, często należące do państwa. Świadczenie usług transportu szynowego wymaga dużych nakładów finansowych – trzeba zainwestować zarówno w trakcje, jak i sprzęt. Koleją transportuje się przede wszystkim duże ilości towarów na dalekie trasy, przy czym zwykle są to towary o stosunkowo niskiej wartości, takie jak drewno, węgiel czy zboże. 

Transport drogowy

Transport drogowy, określany również jako samochodowy, jest najpopularniejszym rodzajem transportu i chętnie wykorzystywany do przewozu zarówno osób, jak i towarów. Rozbudowa sieć dróg pozwala dojechać niemal wszędzie, a koszt prowadzenia firmy świadczącej transport samochodowy jest nieporównywalnie niższy niż firmy oferującej usługi transportu kolejowego. Za pomocą samochodów przewozić można różnego rodzaju towary, od ładunków ponadgabarytowych, przez żywność, po materiały niebezpieczne. Dowiedz się więcej o transporcie ADR i transporcie ponadgabarytowym.

Transport rurociągowy

Jest to transport wykonywany za pomocą rurociągów. Transport rurociągowy pozwala na transport takich towarów, jak ropa naftowa i produkty pochodne, gaz czy ciecz, np. woda, ścieżki. Pod względem ekonomicznym najważniejsze są rurociągi wykonane ze stalowych rur transportujące ropę naftową, czyli ropociągi, oraz gaz ziemny, czyli gazociągi. Jest to bardziej opłacalne niż transport kolejowy.   

Jakie są wady i zalety transportu lądowego?

Zalety transportu lądowego

Transport lądowy ma wiele plusów. Do głównych zalet przewozu na lądzie należy dobrze rozwinięta sieć dróg. Chodzi tu przede wszystkim o transport samochodowy, ponieważ sieć kolejowa nie jest jeszcze niestety tak dobrze rozwinięta.

Dzięki gęstej sieci dróg towar może być dostarczony bezpośrednio w wybrane miejsce, a przygotowanie przejazdu nie jest problematyczne i umożliwia elastyczne zaplanowanie trasy. Transport lądowy daje możliwości szybkiego przetransportowania różnego rodzaju ładunków.

Wśród korzyści, jakie daje transport kolejowy, należy też wymienić niskie koszty przewozu, a także niewielki wpływ na środowisko naturalne. Transport szynowy umożliwia również przewóz większej ilości towarów i na dalsze odległości niż transport samochodowy.

Wady transportu lądowego

Na transport lądowy, podobnie zresztą jak na transport powietrzny czy morski, duży wpływ mają warunki atmosferyczne, jednak szczególnie w przypadku transportu drogowego i kolejowego niesprzyjające warunki pogodowe mogą opóźnić dostawę. Dodatkowym utrudnieniem mogą być korki. Minusem transportu lądowego jest także negatywny wpływ na środowisko naturalne. Wytwarzane przez pojazdy spaliny przyczyniają się zwiększenia zanieczyszczenia. 

Transport lądowy umożliwia transport różnego rodzaju towarów, jednak posiada także ograniczoną ładowność i pod tym względem przegrywa z transportem morskim, w którym koszty dostawy można zminimalizować. Warto również spojrzeć z punktu widzenia bezpieczeństwa. W transporcie lotniczym zdarza się zdecydowanie mniej wypadków niż w transporcie drogowym. Firmy zajmujące się transportem drogowym mimo niskiej bariery wejścia na rynek, muszą wziąć pod uwagę dodatkowe koszty związane np. z wykupieniem ubezpieczenia.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz