Artykuł sponsorowany

Jakie są sposoby usuwania rys na lustrach?

Jakie są sposoby usuwania rys na lustrach?

W obecnych czasach lustra pełnią funkcję nie tylko praktyczną, lecz również estetyczną. Często dobieramy je w taki sposób, aby idealnie komponowały się z wystrojem wnętrza. Niekiedy decydujemy się nawet na lustra na wymiar. Dzięki temu mogą stanowić ozdobę każdego domu i mieszkania. Jednak bez właściwej pielęgnacji lustro może stracić swój urok. Podobnie jest w sytuacji, gdy lustro jest porysowane. To oczywiście nie oznacza, że taki przedmiot należy wyrzucić. Jednak jak poradzić sobie z rysami na lustrze?

Jak dochodzi do powstania rys na lustrze?

Najczęściej rysy na lustrze są wynikiem naszej nieuwagi i rozkojarzenia w trakcie wykonywania obowiązków domowych lub codziennej pielęgnacji. Oczywiście wpływ na stan lustra ma także niewłaściwa jego pielęgnacja. Co przez to mamy rozumieć? Otóż możemy nieodpowiednio dobierać środki chemiczne lub korzystamy ze zbyt szorstkich i porowatych ściereczek. To wszystko prowadzi do powstania rys. Warto zaznaczyć, że spotyka się kilka rodzajów rys, wśród których występują płytkie, głębokie oraz średnie. Każde z nich wymaga innego podejścia.

Czy tlenek ceru przed przydatny podczas usuwania rys na lustrze?

Tlenek ceru to środek, który wykorzystywany jest w przemyśle szklarskim. Korzystają z niego między innymi jubilerzy w trakcie polerowania kamieni szlachetnych. Dlatego sprawdzi się on również w przypadku płytkich i pośrednich rys. Tlenek ceru aplikuje się za pomocą specjalnej tarczy polerskiej, która posiada tę substancję. Takie tarcze można przyczepić w łatwy sposób, ponieważ mocuje się je za pomocą rzepu. Podczas polerowania tafli lustra nie powinniśmy zbyt mocno dociskać narzędzia polerskiego. Druga kwestia dotyczy obrotów wykonywanych przez urządzenie. Polerowanie lustra wymaga dodatkowo odpowiedniego chłodzenia. W domowych warunkach wodę można dozować na polerowaną powierzchnię za pomocą spryskiwacza.

Jak informuje specjalista od wyrobów szklarskich z firmy Grzegorz Sulima Usługi szklarskie z Chełma w województwie lubelskim, istnieje także inny sposób na zastosowanie tlenku ceru w trakcie polerowania luster. Można go zakupić w formie proszku, który następnie należy wymieszać z wodą. W ten sposób powstaje pasta, którą można wypolerować lustro. Decydując się na to drugie rozwiązanie, musimy być przygotowani na to, że ta opcja wymaga więcej czasu, a także precyzji i skupienia.

Jak poradzić sobie z głębokimi zarysowaniami?

Lustra, na których pojawiły się głębokie rysy, wymagają specjalistycznego podejścia. Aby usunąć takie zadrapania, niezbędne jest posiadanie kilku profesjonalnych narzędzi polerskich, wśród których znajdziemy m.in. tarczkę metalową, diamentową i z tlenkiem ceru. Poza tym konieczny jest zakup pasty polerskiej o wysokiej jakości. Samo polerowanie lustra przebiega następująco: w pierwszej kolejności rozprowadzamy pastę po lustrze za pomocą tarczki metalowej, następnie  taflę lustra szlifujemy za pomocą tarczki diamentowej, a potem polerujemy lustro tlenkiem ceru.

W trakcie przeprowadzania tych czynności konieczne jest schładzanie polerowanej powierzchni lustra, a także nawilżaniu jej. Celem takiego działania jest zapobieganie uszkodzeniu lub przegrzaniu szkła. Równie ważne jest uzbrojenie się w cierpliwość, ponieważ usuwanie rys z luster to czasochłonne zadanie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz