Artykuł sponsorowany

Jakie są różnice między rowerem górskim a crossowym?

Jakie są różnice między rowerem górskim a crossowym?

Przez ostatnie kilka lat wiele się zmieniło na rynku rowerów. Osoby, które po latach postanawiają zakupić dwa kółka mogą być nieco zdezorientowane liczbą modeli, które można obecnie znaleźć w sklepach rowerowych. Rowery górskie, crossowe... Czym tak naprawdę się od siebie różnią i który model będzie lepszy do codziennych przejażdżek? Przedstawiamy różnice pomiędzy tymi dwoma modelami, aby wybór idealnego roweru był łatwiejszy!

 

Dla miłośników dwóch kółek kwestie te są zapewne oczywiste i nic nowego nie powiemy. Jednak dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z rowerem lub wykorzystać go do codziennych dojazdów do pracy, szkoły, przedszkola albo po prostu na rekreacyjne wycieczki artykuł może być niezwykle przydatny. Jeszcze kilka lat temu do wyboru mieliśmy co najwyżej rower szosowy lub popularne w tamtym czasie „górale”. Obecnie wiele się zmieniło, a w sklepach znajdziemy rowery typu MTB, miejskie, trekkingowe, szosowe, zjazdowe, enduro... O ile nie planujemy zawodowej kariery związanej z kolarstwem nie musimy znać tych wszystkich pojęć. Dla rekreacyjnych wycieczek po mniej lub bardziej wymagającym terenie wystarczą dwa typy rowerów: górskie lub crossowe. Przyjrzyjmy się więc im bliżej.

 

Rower górski – na wymagający teren

Wśród rowerów górskich znajdziemy kilka podgrup – różniących się nie tylko rozmiarem kół, ale również przeznaczeniem. Do podstawowej jazdy po zróżnicowanym terenie najodpowiedniejszy będzie tak zwany rower rekreacyjny. Jego geometria pozwala na dość wygodną jazdę w wyprostowanej pozycji. Niezbyt wygodnie będzie nam podczas ostrych zjazdów lub podjazdów, jednak jak już wspomnieliśmy, o ile rower będzie służył do przejażdżek rekreacyjnych w zupełności wystarczy.

Rower górski ze względu na swoją budowę sprawdzi się lepiej na trudniejszych terenach: leśnych lub górskich ścieżkach, szutrowych drogach i nierównościach w betonie. Z tego względu powinien gwarantować komfortową jazdę zarówno na terenach poza miastem, jak i w miejskiej dżungli – mówi specjalista ze sklepu rowerowego SaweraBikeNie będzie to jednak rower szybki – ze względu na grubsze opony o dużych kostkach bieżnika opór toczenia będzie większy. W połączeniu z większym skokiem amortyzatora z pewnością w mniejszym stopniu będziemy odczuwać nierówności nawierzchni, jednak niekoniecznie mocno się rozpędzimy. Wpływ na to ma również większy ciężar roweru. Ze względu na mocniejszą ramę, szersze obręcze kół i większy skok amortyzatora rowery górskie nie należą do najlżejszych. Jeśli będziemy chcieli wyposażyć go w błotniki, bagażnik lub sakwy jego ciężar dodatkowo wzrośnie.

 

Rower crossowy – nawet na najbardziej zróżnicowany teren

Rower crossowy również sprawdzi się na bardziej wymagającym terenie. Bez problemu wybierzemy się nim na wycieczkę za miasto: na szutrowe i polne drogi. Jednak zdecydowanie lepiej niż rower górski poradzi sobie na asfalcie i ubitych ścieżkach. Ze względu na cieńsze obręcze kół, a tym samym inne opony o zróżnicowanym bieżniku opór toczenia będzie niższy – rower crossowy ma być przede wszystkim możliwie szybki. Jest również lżejszy od swojego górskiego odpowiednika, a dodatkowe wyposażenie w bagażnik, błotniki i sakwy nie spowoduje, że będzie zbyt ciężki.

Geometria roweru również sprzyja komfortowej jeździe w wyprostowanej pozycji. Oczywiście wiele zależy od ustawienia kierownicy oraz siodełka, a także dobraniu odpowiedniego rozmiaru ramy. Na rowerze crossowym powinno nam się komfortowo jeździć zarówno po asfalcie, jak i wymagających, nawet piaszczystych drogach. Lepiej jednak sprawdzi się na ubitych drogach – i tam będzie szybszy. Rowery crossowe wyposaża się również w amortyzatory przednie, jednak mają one mniejszy skok. Nie umieścimy również w takim rowerze typowo górskich opon – jest tu na nie zdecydowanie mniej miejsca. Jednak możemy pompować je do wyższych ciśnień, dzięki czemu opór toczenia jeszcze bardziej się zmniejszy.

 

Jaki rower wybrać: górski czy crossowy?

Jeśli poszukujesz informacji na temat różnic pomiędzy rowerami z pewnością zastanawiasz się nad zakupem jednego z tych dwóch modeli. To, który rower wybrać zależy przede wszystkim od jego przeznaczenia. Rower górski lepiej sprawdzi się do jazdy w bardziej wymagającym terenie, poza terenami miejskimi. Da większy komfort na dziurach i nierównościach, jednak będzie wolniejszy, a opór toczenia będzie większy na asfalcie. Na rower górski lepiej zdecydować się, kiedy bardziej zależy nam na wycieczkach za miasto, niż na codziennym pokonywaniu ścieżek rowerowych i asfaltowych dróg. Wybór roweru crossowego będzie lepszym rozwiązaniem dla osób, które w większości poruszają się po mieście, po drogach utwardzonych lub asfaltowych, jednak od czasu do czasu lubią wybrać się na wycieczkę za miasto.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz