Artykuł sponsorowany

Jakie są różnice między pogrzebem katolickim a świeckim?

Jakie są różnice między pogrzebem katolickim a świeckim?

Wiele z nas nie wie, że w Polsce odbywają się ceremonie pogrzebowe w innych rytuałach wyznaniowych - w dodatku liczba takich pochówków wzrasta. Polska kultura przesączona jest religią katolicką, niemniej jednak, w naszym kraju odbywa się coraz więcej pogrzebów świeckich. Mimo wielu podobieństw zauważalne są widoczne różnice pomiędzy ceremoniami pogrzebowymi świeckimi a tymi związanymi z obrządkami religijnymi.

Kto prowadzi ceremonię pogrzebową?

Podstawową różnicą jest osoba prowadząca ceremonię pogrzebową. W przypadku pogrzebu katolickiego jest to ksiądz, natomiast pogrzeb świecki i całość obrzędów prowadzona jest przez Mistrza Ceremonii. Nazywany jest tak, ponieważ często zajmuje się całą oprawą ceremonii pogrzebowej, w tym oprawą muzyczną. To on wygłasza mowę o zmarłym, przede wszystkim opowiada, jak został zapamiętany, jakie miał osiągnięcia i co kochał robić w życiu. Przed pochówkiem, Mistrz Ceremonii ustala przebieg pogrzebu z rodziną, przysłuchuje się wspomnieniom i zbiera najważniejsze wiadomości o zmarłym, aby jak najlepiej zorganizować i poprowadzić uroczystość. Pogrzeby świeckie są często okazją do snucia refleksji.

Od wielu lat współpracujemy z najlepszymi Mistrzami Ceremonii w Warszawie. Ich doświadczenie, wysoka kultura osobista oraz doskonała znajomość prowadzenia uroczystości pogrzebowej o charakterze świeckim czyni tę ostatnią posługę pełną dostojeństwa i powagi – zauważa nasz rozmówca reprezentujący Dom Pogrzebowy Gójscy, który świadczy kompleksowe usługi pogrzebowe, w ramach których zajmuje się organizacją pogrzebów w każdym rytuale wyznaniowym na terenie Warszawy.

Na zakończenie uroczystości pogrzebowej, Mistrz Ceremonii dziękuje za przybycie rodzinie, przyjaciołom i znajomym. Zdarza się również, że proszony jest przez bliskich o uroczyste wyrażenie żalu. Przemówienie często podkreśla ból bliskich i wyraża żal za zmarłą osobą.

Czym różni się ceremonia katolicka od świeckiej?

Formalności związane ze świeckim pogrzebem załatwia się bardzo podobnie, jak w przypadku tradycyjnego pogrzebu katolickiego. Trzeba tylko znaleźć Mistrza Ceremonii pogrzebowej. W tym celu można skorzystać, np. z polecenia zakładu pogrzebowego, który organizuje cały pochówek. Różnice między pogrzebem katolickim i świeckim często widoczne są już przy bramie cmentarza, ponieważ na cmentarzach wyznaniowych, to Mistrz Ceremonii w bramie wita rodzinę zmarłego, rozmawia z nią, po czym tworzą orszak pogrzebowy i wspólnie idą do kaplicy lub mogiły. Bardzo często zdarza się, że ceremonia odbywa się przy otwartym grobie.  Jej czas oraz przebieg zależy od rodziny zmarłego, jednak najczęściej trwa 20-40 minut. Od ceremonii katolickiej różni się tym, że nie ma na niej modlitw, religijnych pieśni i symboli czy innych obrzędów związanych z wiarą. Mistrz Ceremonii pogrzebowej w Warszawie dużo więcej mówi o osobie zmarłej, filozofii życia i śmierci.

Pochówek katolicki w przeciwieństwie do świeckiego zawsze poprzedza msza święta, po której cały orszak udaje się na cmentarz. Oczywiście zdarza się, że pogrzeb katolicki jest pozbawiony mszy w kościele czy kaplicy, ale wtedy namiastka mszy odbywa się na cmentarzu przy grobie. Zarówno na pogrzebie świeckim, jak i katolickim rodzina i goście składają wieńce na grobie, a cała atmosfera przepełniona jest smutkiem i refleksją.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz