Artykuł sponsorowany

Jakie są różnice między drukarką a kasą fiskalną?

Jakie są różnice między drukarką a kasą fiskalną?

Drukarka i kasa fiskalna to urządzenia służące do ewidencjonowania przychodów, które można spotkać w sklepach oraz licznych firmach handlowo-usługowych. Chociaż pełnią podobną funkcję, nie można wrzucać ich do jednego worka. Przedsiębiorcy dobierają sprzęt według profilu swojej działalności, a że rynek jest bardzo rozbudowany, mają do wyboru produkty w szerokim przedziale cenowym i o zróżnicowanym stopniu zaawansowania.

Sprzęt a samodzielność pracy

Drukarka fiskalna, w odróżnieniu od kasy, wymaga stałego podłączenia do komputera i dedykowanego oprogramowania. Takie rozwiązanie przynosi wiele korzyści. Sterowanie z poziomu aplikacji umożliwia bieżącą kontrolę stanu magazynowego, a także analizę danych sprzedażowych, co znacznie ułatwia zarządzanie biznesem. Opisywane urządzenia, oprócz paragonów drukują również faktury VAT, a wszystkie niezbędne informacje zapisywane są w ich pamięci wewnętrznej. Niewątpliwą zaletę drukarki fiskalnej stanowi ponadto opcja rozbudowania systemów promocyjnych i rabatowych, która to wykracza poza funkcjonalność kas. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą dokonywać wszelkich zmian wedle aktualnych potrzeb.

Kasy fiskalne z kolei nie potrzebują żadnego wsparcia w działaniu, bazując na wewnętrznym oprogramowaniu. Wszystkie dane, chociażby cenę produktów, wprowadza się ręcznie za pomocą klawiatury, co dla niektórych może być początkowo problematyczne. Chociaż rejestrację i wystawianie paragonów bezpośrednio po sprzedaży należy zapisać na plus kasy fiskalnej, to jej samowystarczalność przynosi pewne ograniczenia. Po uzyskaniu homologacji sprzętu fiskalnego nie można bowiem ingerować w jego budowę oraz oprogramowanie. W praktyce oznacza to ponad 5 lat braku modyfikacji, co ogranicza perspektywy rozwoju. Szeroki wybór obu typów urządzeń można znaleźć w ofercie firmy Infobit s.c. Systemy Fiskalne i Informatyczne.

Urządzenia fiskalne a kwestie finansowe

Mimo rozbudowanej funkcjonalności, drukarki fiskalne stanowią jedynie jedną czwartą rynku. Co jest przyczyną tego stanu? Inwestycja w oparty o nie system wymaga znacznych nakładów finansowych, które są poza zasięgiem wielu początkujących przedsiębiorców. Ich cena znacznie przewyższa kasy fiskalne, a jako że bez komputera i aplikacji nie będą wykonywały swych zadań, stanowisko sprzedażowe wymusimy wyposażyć w niezbędny sprzęt. Z tego powodu na drukarki decydują się głównie większe punkty handlowe, jak np. sieciowe sklepy.

Ich posiadanie szczególnie jest opłacalne, gdy firmy posiadają rozbudowane portfolio produktów. Ciężko sobie bowiem wyobrazić ręczne wbijanie cen na kasach fiskalnych w hipermarketach spożywczych, gdzie ilość towaru liczona jest w tysiącach. O drukarce fiskalnej warto pomyśleć również, gdy oczekujemy rozwoju przedsiębiorstwa i związanego z nim rozszerzania asortymentu. Pozwoli to na dostęp do zaawansowanych operacji, w tym szczegółowych analiz.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz