Materiał Partnera

Jakie są rodzaje więźby dachowej?

Jakie są rodzaje więźby dachowej?

Polskie budownictwo stawia na kilka rodzajów więźb dachowych, w tym krokwiowe i jętkowe. Te drugie są popularniejsze ze względu na mniejsze ograniczenia oraz niższy koszt, a także łatwość montażu. Oczywiście nie oznacza to, że w każdym przypadku należy zastosować właśnie więźby jętkowe. Jeśli projektant budynku zaleca więźby krokwiowe, dobrze wiedzieć, jak dokładnie odróżniają się od pozostałych.

Co determinuje dobór więźby dachowej?

To, w jaką więźbę dachową wyposażony będzie budynek, zależy wyłącznie od jego projektu. Ten zaś ustalamy zgodnie ze swoimi oczekiwaniami i możliwościami, a także zamysłem projektanckim. Aby podejść do sprawy rzetelnie, warto poznać różne rodzaje więźb dachowych, takie jak krokwiowa, płatwiowa i jętkowa. Istnieją między nimi dość wyraźne różnice. Poznanie tych szczegółów jest niezwykle istotne niezależnie od tego, czy stawiamy dla siebie dom jednorodzinny czy inwestujemy w większy obiekt. Na początku warto zapoznać się z ofertą producentów elementów więźb dachowych. Jednym z nich jest Kor-Pal. PPUH. S. Bagiński – to firma, która dzięki nowoczesnemu parkowi maszynowemu rozwinęła swoją działalność także w zakresie więźb dachowych.

Więźby krokwiowe

Więźby krokwiowe dzielą się na dwa rodzaje:

  • więźby krokwiowo‐belkowe – przy takiej więźbie para krokwi razem z belką stropu drewnianego tworzy trójczęściowy wiązar oparty na ścianach zewnętrznych obiektu. Belki tworzące strop mogą być w takim przypadku oparte bezpośrednio na murze lub murłacie;
  •  krokwie oparte na ścianach – połączone w kalenicy i oparte na murłatach, które montuje się do wieńca. Wiązar łączą w tym przypadku dwa elementy, więc funkcję trzeciego boku trójkąta przejmuje strop – np. prefabrykowany lub żelbetowy.

Więźby jętkowe

Więźby jętkowe są prostsze do wykonania od więźb krokwiowych. Przemawiają za nimi także kwestie ekonomiczne i swoboda zastosowania. Nie mają one wielu ograniczeń – można je stosować w szerokim zakresie rozpiętości ścian i kąta nachylenia. Można powiedzieć, że wiązary w jętkowych więźbach dachowych to wiązary krokwiowe, do których dodano nowy, poziomy element – tzw. jętkę. Jej zadaniem jest połączenie i usztywnienie krokwi. Umieszcza się ją zwykle w połowie długości krokwi lub nieco wyżej. Dobra praktyka nakazuje stosowanie krokwi nie dłuższych niż cztery i pół metra, licząc od murłaty do jętki. Minimalna długość krokwi to dwieście siedemdziesiąt centymetrów. Istnieje wiele rodzajów konstrukcji dachowej więźby jętkowej, w tym klasyczna oraz płatwiowo‐jętkowa.

Rodzaj drewna

W przypadku więźb dachowych ogromne znaczenie ma rodzaj użytego drewna i jego odpowiednia konserwacja. Tylko to zapewnia całej konstrukcji właściwą wytrzymałość. Najlepszym drewnem na więźbę dachową jest żywiczne drewno, pochodzące z drzew iglastych – najczęściej używane jest drewno z sosen i świerków. Zdarza się też, że do budowy więźb dachowych wykorzystuje się jodły. Kluczowa w tym wypadku jest odpowiednia impregnacja drewna. Aby zabezpieczyć tarcicę przed różnymi zagrożeniami, takimi jak zagrzybienie czy pożar, należy poddać ją impregnacji. W tym celu tarcicę maluje się lub nasącza specjalnymi preparatami. Na rynku można kupić tarcicę, która została już poddana impregnacji. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz