Artykuł sponsorowany

Jakie są rodzaje wentylacji?

Jakie są rodzaje wentylacji?

Chociaż zwykle wolimy się tym nie przejmować i powierzamy wszystkie zagadnienia związane z wentylowaniem budynku ekipie projektowo‐wykonawczej, ostateczna decyzja dotycząca systemu wentylacji należeć będzie tylko do nas. Posiadając stosowną wiedzę na temat dostępnych na rynku rozwiązań z dziedziny wentylacji, możemy lepiej porozumieć się z projektantem systemu, zasugerować konkretne rozwiązania lub dopytać o szczegóły, dzięki czemu szybko ograniczymy wszelkie wątpliwości związane z realizacją inwestycji.

Dlaczego rodzaje instalacji są tak istotne?

Nie ulega wątpliwości, że system wentylacji niezbędny jest w każdym budynku. Musi być on tym skuteczniejszy, im więcej osób korzysta z danych pomieszczeń, ale jego parametry zależą także od bardzo wielu innych czynników. Należą do nich między innymi wielkość pomieszczeń czy ich układ. Biorący to pod uwagę fachowiec – np. z firmy Klima‐Venta – projektujący system wentylacji musi najpierw przeprowadzić dokładne oględziny i pomiary, dopasowując intensywność wymiany powietrza do wniosków, jakie wypłyną z tego badania. Oczywiście projekt systemu wentylacji najlepiej wykonać jeszcze zanim rozpoczniemy pierwsze prace budowlane, ale nie zawsze jest to możliwe – w takim przypadku wybrana przez nas firma zmuszona jest do wykonania pomiarów w już istniejącym obiekcie. Niejednokrotnie będziemy musieli w tym przypadku przedłożyć odpowiednie dokumenty, w tym projekt architektoniczny budynku. Mając już tego typu formalności za sobą, możemy przystąpić do konkretów – projektowania instalacji wentylacji. Tutaj zaczynają się schody, ponieważ pod uwagę brana jest nie tylko wspomniana wyżej skuteczność działania instalacji, ale także koszt jej budowy i przewidywana awaryjność. Powiązana jest ona bezpośrednio z kosztami eksploatacji obejmującymi serwisowanie i czyszczenie wentylacji, bez czego nie będzie ona w stanie funkcjonować prawidłowo. Oczywiście im większy budżet przeznaczymy na system wentylacji, tym lepiej, ale praktyka mówi jasno: zazwyczaj jest on mocno ograniczony. Konieczne jest dopasowanie całego systemu wentylacji – w tym jego rodzaju – do możliwości ekonomicznych. Ważne jest zatem, abyśmy znali podstawowe rodzaje, cechy, zalety i wady dostępnych na rynku systemów wentylacyjnych.

Instalacje domowe – naturalna, mechaniczna i z odzyskiem ciepła

Najpopularniejszym, szczególnie w domach jednorodzinnych, systemem wentylacji, jest wentylacja naturalna. Jest ona najprostszym sposobem na wymianę powietrza w budynku. Dominuje w polskich mieszkaniach z jednego względu – jest wystarczająca do zapewnienia odpowiedniej dozy świeżego powietrza, odprowadzając przy tym wymaganą ilość zbędnego powietrza. Instalacja naturalna nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych urządzeń, wszystko opiera się tu na zjawisku grawitacji. Bardziej rozbudowaną odmianą systemu wentylacji jest system wentylacji mechanicznej – do jego montażu wykorzystywane są urządzenia wentylacyjne napędzane zazwyczaj dzięki silnikom elektrycznym. Jest ona nieco bardziej skuteczna od naturalnej, ale nadal nie nadaje się do dużych obiektów. W domach jednorodzinnych coraz częściej pojawiają się także systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Te wyposażone w rekuperator instalacje zapewniają większy komfort cieplny wszystkim domownikom, są ponadto bardziej zaawansowane niż wyżej opisane instalacje i mają większe możliwości dotyczące wymiany ciepła.

Dla wymagających – systemy wentylacji mieszającej, wyporowe i hybrydowe

W większych obiektach – takich jak biura, hale przemysłowe i budynki użyteczności publicznej – konieczne jest zastosowanie dużo bardziej wydajnych systemów wentylacji. Należy do nich np. system wentylacji mieszającej (strumieniowy). Stosuje się go wszędzie tam, gdzie zanieczyszczone powietrze z wnętrza budynku musi być jak najszybciej wydalone na zewnątrz. Efekt ten osiągany jest dzięki szybkiemu napływowi świeżego powietrza, który zapewnia sieć nawiewników. Innym sposobem na wentylowanie większych pomieszczeń jest zastosowanie systemu wentylacji wyporowej, który opiera się na wydzieleniu w pomieszczeniu dwóch stref. Cechują się one różnymi właściwościami powietrza i dzielą się horyzontalnie – ich granica może przebiegać np. na poziomie 1,1 metra od podłogi. Sprawia to, że osoba siedząca będzie odczuwała zupełnie inne parametry powietrza niż osoba stojąca, co przydaje się zwłaszcza w biurach. Wykorzystanie systemu wentylacji wyporowej pozwala na utrzymanie zanieczyszczonego powietrza bliżej sufitu, nie narażając osób przebywających w pomieszczeniu na wdychanie go. Ostatnim wartym omówienia rodzajem systemu wentylacyjnego jest wentylacja hybrydowa stanowiąca połączenie wentylacji mechanicznej z naturalną. System działa automatycznie, dostosowując liczbę używanych urządzeń oraz intensywność ich pracy do warunków atmosferycznych – głównie intensywności wiatru oraz różnicy temperatur panujących w budynku i poza nim.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz