Materiał Partnera

Jakie są rodzaje tynków wewnętrznych?

Jakie są rodzaje tynków wewnętrznych?

Każdy z nas orientuje się mniej więcej czym jest tynk, oraz do czego on służy. Jednak niewielu potrafi rozpoznać i odróżnić od siebie poszczególne rodzaje tynków stosowanych wewnątrz domów oraz mieszkań, czy innych budynków. Najpopularniejsze oraz najczęściej spotykane w polskich nieruchomościach są tynki gipsowe, lecz coraz częściej możemy natknąć się na nowoczesne tynki cienkowarstwowe, w skład których wchodzą tynki mineralne, czy tynki silikatowe. Czym różnią się od siebie te tynki i jakie są ich właściwości?

Tynki gipsowe

Gips bardzo szybko zamienia się w stałą postać i twardnieje na ścianie, a zatem trzeba rozprowadzać go w całości podczas maksymalnie jednego dnia. W tym samym czasie trzeba zdążyć go odpowiednio wygładzić, ponieważ potem może być już za późno na tego typu operacje i będziemy musieli go skuwać. Trzeba również uważać podczas szlifowania, ponieważ łatwo jest przesadzić. Stąd też tynki gipsowe są najczęściej wykorzystywane jedynie na niewielkich powierzchniach, w pomieszczeniach w których jest bardzo mało wilgoci.

Tynki cienkowarstwowe

Tynki cienkowarstwowe są bardzo popularne, a ich wybór jest bardzo duży. Wśród najpopularniejszych tynków cienkowarstwowych trzeba wymienić z całą pewnością tynki mineralne oraz tynki silikatowe. Te pierwsze wyróżniają się tym, że są one sprzedawane w postaci sypkiej, którą musimy odpowiednio przygotować przed położeniem, poprzez pomieszanie ich z wodą w odpowiednich proporcjach zalecanych przez producenta. Są one bardzo łatwe w położeniu i nie zagraża im żadna pleśń. Minusem jednak jest to, że mają bardzo ograniczone kolory i mogą szybko pękać, ze względu na słabą elastyczność. Te drugie, czyli tynki silikatowe, są bardzo nowoczesne i łączą się z podłożem na zasadzie reakcji chemicznej, która spaja je ze sobą na stałe, w odróżnieniu od innych tynków, które się do niego po prostu przyklejają. Są one najlepszymi tynkami pod względem przepuszczalności pary, dlatego też mogą znajdować się w okolicach kominków. Są bardzo odporne na wszelkie mechaniczne uszkodzenia, jednak są bardzo trudne w nałożeniu i bez fachowej wiedzy lepiej wcale się za to nie zabierać. Są to również najdroższe tynki cienkowarstwowe dostępne na rynku.

Jak widać, wybór tynków jest bardzo duży i trzeba dokładnie zastanowić się nad tym, które sprawdzą się najlepiej u nas. Jednak poza wyborem tynku, trzeba jeszcze umieć wykonać wszystkie niezbędne prace związane z jego położeniem.

Jeżeli nie jesteś w stanie samodzielnie otynkować mieszkania, zleć to firmie której specjalizacją są tynki i wylewki, takiej jak Firma Remontowo-budowlana Renata Tomczyk.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz