Artykuł sponsorowany

Jakie są rodzaje tynków wewnętrznych?

Jakie są rodzaje tynków wewnętrznych?

Tynkowanie jest niezbędnym elementem prac remontowych i wykończeniowych. Tynk ścienny jest praktycznym podłożem, które pełni kilka funkcji, między innymi zabezpiecza ściany przed działaniem wilgoci, dba o dobry mikroklimat i podnosi estetykę pomieszczenia. Zanim zlecisz prace remontowe, zobacz, jakie są rodzaje tynków wewnętrznych i poznaj ich właściwości.

Rodzaje tynków

W sklepach z materiałami budowlanymi są dostępne różne tynki. Najczęściej wybierane przez klientów są tynki wapienne, cementowo-wapienne i gipsowe. Swoich zwolenników mają również tynki gliniane. Poznaj ich cechy charakterystyczne, które umożliwią dokonanie właściwego wyboru.

Tynk wapienny ma dość małą wytrzymałość na uszkodzenia, lecz posiada sporo zalet. Pierwszą z nich jest dobre przepuszczanie pary wodnej. Dzięki temu ten rodzaj tynku znakomicie dba o mikroklimat pomieszczenia oraz jest idealnym podłożem pod farby mineralne. Można go stosować na wielu powierzchniach: cegłach, pustakach, betonie. Specjaliści z firm remontowych, np. Tynk Świat Chełm Paweł Kowalski, wskazują również inną zaletę - tynk wapienny bardzo dobrze się urabia.

Tynk cementowo wapienny jest “oddychający”, odporny na wilgoć i różnego rodzaju uszkodzenia. Jest polecany zwłaszcza do pomieszczeń szczególnie narażonych na wilgoć, np. łazienek, garaży, piwnic. Jego cechą charakterystyczną jest piaszczysta struktura (w dotyku jest szorstki), a ściany z tynkiem cementowo-wapiennym są odczuwalnie zimne.

Tynk gipsowy jest kolejnym popularnym rodzajem tynków wewnętrznych. Jest przeznaczony do różnego rodzaju podłoża: pustaków, cegieł, betonu komórkowego, a nawet styropianu. Stosuje się go głównie w “suchych pomieszczeniach”: pokojach dziennych, sypialniach. Tynk gipsowy jest gładki. Jego kolejną zaletą jest to, że zapewnia dobry mikroklimat pomieszczenia. Niestety ma również wadę, a jest nią małą odpornosć na uszkodzenia.

Tynk gliniany jest drogi, lecz ma wiele plusów. Dzięki właściwościom paroprzepuszczalnym tworzy zdrowy mikroklimat pomieszczenia, w którym znakomicie poczują się m.in. alergicy. Glina pochłania również zapachy, np. dym papierosowy. Tynk gliniany pozwala na uzyskanie różnorodnych powierzchni - gładkich, chropowatych i nierównych.

Tynkowanie - samodzielnie czy z pomocą firmy remontowej?

Dla wprawionej osoby tynkowanie nie sprawia problemu. Jeśli jednak robisz remont w mieszkaniu lub domu i nie posiadasz zbyt dużej wiedzy o budownictwie, warto powierzyć to zadanie fachowcom, np. z firmy budowlanej Tynk Świat Chełm Paweł Kowalski. Doświadczeni pracownicy mają za sobą niejedno tynkowanie, mają więc dużą wiedzę zarówno o materiałach, jak i warunkach, w którym powinny być naniesione, aby dobrze spełniały swoją funkcję.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz