Artykuł sponsorowany

Jakie są rodzaje skór naturalnych? - Akada Kaletnictwo

Jakie są rodzaje skór naturalnych? - Akada Kaletnictwo

Skóra naturalna jest bardzo popularnym materiałem do produkcji odzieży, butów i galanterii. Jednak warto pamiętać, że skóra skórze nierówna i przed zakupem torebki damskiej, czy spodni dobrze byłoby mieć pewną wiedzę na temat tego szlachetnego surowca. Bazując na doświadczeniach specjalistów od renowacji skóry z firmy Akada przedstawiamy podstawowe rodzaje skór.

Skóra licowa

Wytwarza się ją ze skóry właściwej, której zewnętrzna część jest wyprawiona mechanicznie. Następnie barwi się ją na konkretny kolor, a na końcu impregnuje woskiem. Dzięki temu skóra ma bardziej połyskliwą powierzchnię i jest bardziej odporna na zabrudzenia oraz wilgoć. Skóra licowa jest twarda i wytrzymała. Konkretne właściwości uzależnione są już od zwierzęcia, z którego pochodzi. Najczęściej spotyka się skóry bydlęce, które wyróżniają się największą trwałością. Dlatego często stosuje się ją do produkcji butów, torebek, pasków i portfeli.

Jeżeli potrzebujemy materiału bardziej miękkiego, to idealnym wyborem będzie skóra cielęca, albo jagnięca. Szczególnie ten drugi rodzaj cechuje się wyjątkową miękkością i elastycznością. Skóra jagnięca za sprawą swojej delikatności i naturalnej faktury, wykorzystywana jest zazwyczaj do produkcji ekskluzywnych kurtek skórzanych i galanterii – mówi kaletnik z firmy Akada.

Naturalna skóra szorstka

Do skór szorstkich zaliczamy zamsz oraz nubuk. Pierwszy gatunek powstaje z wyniku obróbki wewnętrznej warstwy skóry właściwej. Po tym procesie skóra nabiera struktury delikatnego meszku, ale jest równocześnie dużo cieńsza i bardziej podatny na uszkodzenia niż skóra licowa. Widać to szczególnie w zakładach kaletniczych, gdzie duża część zleceń na naprawę galanterii skórzanej dotyczy właśnie wyrobów zamszowych. Zamsz ceniony jest więc głównie ze względu na wygląd i delikatność, a nie trwałość.

Drugim przedstawicielem skór szorstkich jest nubuk. Wyglądem przypomina nieco zamsz, bo również posiada meszek. W tym przypadku jest on jednak krótszy i twardszy. Do wykonania nubuku używa się lica, czyli zewnętrznej warstwy skóry, która jest mocniejsza, co przekłada się na lepszą wytrzymałość. W przeciwieństwie do zamszu materiał ten jest przeszlifowany od zewnętrznej strony skóry.

Gdzie można odnowić skórzane wyroby?

Naprawą produktów skórzanych zajmują się kaletnicy. Jest to zanikająca profesja, więc obecnie wcale nie jest tak łatwo znaleźć dobrego specjalistę w tej dziedzinie. W Warszawie usługami kaletniczymi już od wielu lat (od 1994 roku) zajmuje się firma Akada. Pracują w niej doświadczeni rzemieślnicy, którzy są w stanie naprawić każdy rodzaj galanterii skórzanej. W tym zakładzie kaletniczym zreperujemy więc zarówno typowe produkty codziennego użytku (buty, torebki, skóry, kożuchy, walizki, teczki), jak i kombinezony motocyklowe, czy akcesoria do jazdy konnej. Firma zapewnia w tym zakresie dokładność, terminowość i konkurencyjne ceny.

 

Opracowanie:
Warszawa, pl. Mirowski 1, paw. 4
tel. 601 210 428
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz