Artykuł sponsorowany

Jakie są rodzaje rusztowań

Jakie są rodzaje rusztowań

Rusztowania to jeden z najpotrzebniejszych elementów, które znajdują zastosowanie podczas wszelkiego rodzaju prac budowlanych takich jak tynkowanie, malowanie czy montaż elementów zewnętrznych. Jest to niezwykle ważny, tymczasowy element budowlany, który dzieli się ze względu na jego konstrukcję i ma on na celu zapewnienie bezpieczeństwa znajdującym się na nim osobom. Oto jakie są rodzaje rusztowań.

Rusztowania modułowe

 Jest to rodzaj rusztowania wolnostojącego wykorzystywany przy budowie oraz wszelkiego rodzaju pracach remontowych obiektów przemysłowych oraz scen czy nawet wież kościelnych. Zbudowane są one z elementów połączonych ze sobą w punktach znajdujących się w równej odległości od siebie wynoszącej około 50 cm.

Rusztowania stojakowe

Są to rusztowania stosowane na wysokościach do 30 metrów, a wykorzystuje się je między innymi do prac elewacyjnych ze względu na to, iż są one odporne na działanie dużych ciężarów. Rusztowanie stojakowe zbudowane jest z kilku segmentów, które znajdują się na podporach, a bezpieczeństwo tej konstrukcji dodatkowo wzmacnia usztywnienie rusztowania różnymi podłużnicami, tężnikami przyściennymi oraz leżnikami.

Rusztowania kolumnowe

 Jest to typ rusztowania nazywany bardzo często rusztowaniem warszawskim. Zbudowane jest ono z rur oraz mniejszych elementów stanowiących razem jeden spójny segment. Tego typu rusztowanie wykorzystuje się do ocieplania oraz innych prac elewacyjnych w miejscach znajdujących się na niewielkich wysokościach.

Rusztowanie kozłowe

 Ten rodzaj rusztowania wykorzystywać można w miejscach, gdzie wysokość na której ma zostać wykonana praca, nie jest większa niż 2,5 metra., dlatego też można je stosować podczas prac remontowych we wnętrzach budynków. Rusztowanie kozłowe zbudowane jest z wytrzymałego drewnianego pomostu oraz dwóch podpór kozłowych.

Rusztowanie jezdne

 Jest to rusztowanie, którego nie trzeba demontować wraz z postępem prac ze względu na to, że zbudowane jest z elementów posiadających kółka, co umożliwia jego swobodne przemieszczanie. Tego typu rusztowania znajdują zastosowanie w różnego rodzaju miejscach posiadających płaską i stabilną powierzchnię, takich jak hale produkcyjne bądź magazyny.

Rusztowania wspornikowe

 Jest to rodzaj rusztowania, którego konstrukcja składa się z pomostu roboczego opartego na wspornikach, które zakotwiczone są po wewnętrznej stronie budynku. Tego typu rusztowania wykorzystuje się w nadbudowach wysokich budynków.

Rusztowania ramowe

Wykorzystywane jest ono w miejscach, gdzie istnieje zapotrzebowanie na szybką zmianę szerokości rusztowania. Zbudowane są z poziomych i ukośnych stężeń mających na celu utrzymanie rusztowania oraz pomostów.

Rusztowania specjalne

 Jest to typ rusztowania umożliwiający połączenie kilku różnych rodzajów rusztowań w jeden element, dzięki czemu tego typu konstrukcję można wykorzystywać w miejscach, takich jak budynki o niestandardowych kształtach, gdzie nie mamy możliwości użycia określonego typu rusztowania.

Jak zamontować rusztowanie?

 Niezależnie od tego jaki typ rusztowania użyjemy, to należy pamiętać, iż musi być ono odpowiednio zamontowane. W związku z tym warto skorzystać z usług firmy Monter Konstrukcje Rusztowaniowe (której właścicielem jest Filip Papierak), która zajmuje się montażem tego typu konstrukcji na co dzień, dzięki czemu możemy być pewni, iż rusztowanie będzie zbudowane w sposób profesjonalny i poruszanie się po nim będzie w pełni bezpieczne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz