Artykuł sponsorowany

Jakie są rodzaje pustaków i gdzie mają one zastosowanie?

Jakie są rodzaje pustaków i gdzie mają one zastosowanie?

Budowa nowych obiektów nie jest możliwa bez zastosowania odpowiednich materiałów budowlanych. Tych jest naprawdę wiele. Wśród nich znajdziemy materiały ociepleniowe, kleje, zaprawy i inną chemię budowlaną. Poza tym popularnymi materiałami są pustaki. Wykorzystywane one są m.in. do budowania ścian. Producenci i sprzedawcy materiałów budowlanych oferują różnego rodzaju pustaki. Najbardziej znane są te wykonane z ceramiki oraz betonowe, a także pustaki gipsowe.

Charakterystyka betonowych pustaków

Pustaki betonowe charakteryzują się dużą wytrzymałością, aczkolwiek jest ona zależna od klasy betonu, który został użyty do ich produkcji. Jeżeli zależy nam na tym, by podczas budowania konstrukcji domu nie były używane zaprawy, wybór powinien paść właśnie na pustaki z betonu. Ich zaletą jest to, że na rynku znajdziemy ich różne rodzaje, jeśli chodzi o rozmiary.

Z tego typu pustaków najczęściej tworzymy ściany piwnic, ławy fundamentowe, a także podmurówki. Korzystając z nich na placach budowy możemy mieć pewność, że ten materiał budowlany będzie bardzo wytrzymały. Na ten aspekt z pewnością warto zwrócić uwagę podczas ich zakupu.

Czym charakteryzują się pustaki ceramiczne?

Innym rodzajem pustaków chętnie wykorzystywanych w budownictwie są pustaki ceramiczne. Ich proces produkcji wygląda niemal tak samo, jak wytwarzanie cegieł ceramicznych. Oferowane przez firmę Builder ceramiczne pustaki charakteryzują się większymi wymiarami, a do tego posiadają otwory o różnym układzie. Do nich zalicza się także specjalne pustaki wykorzystywane do murowania przewodów dymowych.

Jednym z rodzajów pustaków ceramicznych są pustaki poryzowane. Stosuje się je podczas budowania ścian jednowarstwowych, dwuwarstwowych oraz trójwarstwowych. Ich stosowanie jest gwarancją uzyskania wysokich parametrów technicznych. Poryzowane pustaki ceramiczne dobrze radzą sobie z izolacją wnętrz. Poza tym w budownictwie używa się również odmiany pustaków, których drążenia wypełnia się wełną mineralną, dzięki czemu uzyskuje się jeszcze lepsze parametry izolacyjne.

Ceramika poryzowana charakteryzuje się tym, że materiały te są lekkie oraz łatwe w łączeniu, ponieważ nie wymagają stosowania spoin pionowych. Poza tym posiadają odpowiednio wyprofilowaną powierzchnię boczną.

Pustaki gipsowe – charakterystyka

Pustaki gipsowe produkuje się z chemicznych gipsów, nazywanych inaczej syntetycznymi, które stanowią odpad w przemyśle. Mimo że pustaki te wytwarzane są z produktów ubocznych, to ich jakość jest dobra, a do tego są one ekologiczne. Pustaki gipsowe charakteryzują się lekkością oraz dobrymi parametrami termoizolacyjnymi. Ich przewodność cieplna jest na niskim poziomie, dzięki czemu obiekty z nich wykonane są w większym stopniu energooszczędne.

Warto dodać, że gips to niepalny i mrozoodporny materiał. Oprócz tego charakterystyczne dla niego jest to, że materiał ten oddycha, co zapewnia odpowiedni mikroklimat. Do tego budowanie konstrukcji z takich pustaków jest szybkie i łatwe.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz