Materiał Partnera

Jakie są rodzaje pilarek wielotarczowych?

Jakie są rodzaje pilarek wielotarczowych?

Pilarki wielotarczowe, zwane również wielopiłami, są używane do obróbki drewna. Ich głównym zadaniem jest rozcinanie wzdłużne, zwane rozpuszczaniem. Nadają się one zarówno do obróbki drewna miękkiego, jak i twardego. Wszystkie elementy tych maszyn są sterowane automatycznie. Pilarki wielotarczowe znajdują zastosowanie zarówno w dużych zakładach przemysłowych, fabrykach mebli, tartakach, czy mniejszych zakładach zajmujących się obróbką drewna.

 

Do czego służy pilarka wielotarczowa?

Wielopiły są zwykle używane do cięcia litego drewna na elementy, takie jak: deski, belki, listwy, czy profile. Dzięki nim można uzyskać deski o różnej grubości, w zależności od tego, jakie będą tuleje dystansowe pomiędzy piłami. Piły w tych maszynach pracują w tej samej, pionowej płaszczyźnie, co umożliwia zastosowanie pił o mniejszej grubości i średnicy. Transport drewna wewnątrz pilarek wielotarczowych jest możliwy dzięki walcom lub gąsienicom, które przeciągają tarcicę. Przy obróbce drewna traci się sporo materiału, a zastosowanie nowoczesnych maszyn znacznie ogranicza straty i pozwala zaoszczędzić energię. Za pomocą pilarek wielotarczowych można bardzo precyzyjnie rozkrajać nawet zamarznięte drewno, a wszystkie ich elementy są sterowane elektronicznie.

 

Typy wielopił

Obecnie na rynku najczęściej spotykane są pilarki jedno i dwuwałowe. Pozwalają one na przerób tarcicy z optymalizacją wzdłużną. Niektóre z tych urządzeń znajdują również zastosowanie jako obrzynarki. 

Jak mówi ekspert z firmy Penny Gondek „W pełni wyposażonych wielopiłach jednowałowych wszystkimi mechanizmami można sterować elektrycznie. To bardzo przyspiesza pracę i pozwala ograniczyć wkład ludzki w produkcję”. 

Strefa wału piłowego jest osłonięta dźwiękochłonną kabiną, która uniemożliwia dostęp do pił w czasie pracy maszyny. Wyposażona jest również w system zapadek przeciwodrzutowych. Pilarki wielotarczowe dwuwałowe służą do rozcinania wysokiego materiału, powyżej 200 mm. Pozwalają one na zwiększenie wydajności i zmniejszenie ilości odpadów drewnianych dzięki mniejszym średnicom tarcz. Aby przyspieszyć podawanie materiału, montowane są w nich urządzenia centrujące. Mogą to być pilarki zarówno o posuwie gąsienicowym, jak i walcowym. Pilarki wielotarczowe dwuwałowe mogą również skutecznie zastępować traki rozpuszczające.

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz