Materiał Partnera

Jakie są rodzaje paliw stałych do opału?

Jakie są rodzaje paliw stałych do opału?

Materiały przeznaczone do opału występują zarówno w formie płynnej jak i stałej, jednak pomimo możliwości wyboru, to ten drugi rodzaj cały czas cieszy się niezmienną popularnością. Już od najdawniejszych lat to przecież drewno i węgiel stale ogrzewają nasze domy. Przyglądając się temu tematowi, postaramy się opisać najpopularniejsze formy paliw stałych przeznaczonych do opału.

Węgiel kamienny

Opisując paliwa stałe nie moglibyśmy oczywiście nie wspomnieć o najpopularniejszym jego rodzaju, czyli węglu kamiennym, którego złoża cały czas znajdują się na terenach naszego kraju, a konkretniej w województwie śląskim, gdzie przecież istnieje wiele kopalni tego surowca naturalnego. W kwestii technicznej należy wspomnieć, że węgiel kamienny to rodzaj skały osadowej pochodzenia roślinnego, zaś jego wartość opałowa wynosić może około 17-30 MJ/kg. Spośród najpowszechniej stosowanych rodzajów węgla kamiennego występują między innymi kostka orzech, groszek i miał, które posiadają określone rozmiary ziaren.

Koks opałowy

Jest to kolejny rodzaj paliwa opałowego, które pochodzi od węgla kamiennego. Uzyskuje się go poprzez proces wygrzewania (koksowania) węgla w specjalnym piecu przemysłowym nazywanym po prostu koksownikiem. Cały proces powstawania koksu polega na oddziaływaniu gazów spalinowych przy bardzo niskiej zawartości tlenu, a wszystko to dzieje się w temperaturze sięgającej od 600 do ponad 1000 stopni Celsjusza. Średnia wartość opałowa koksu wynosi około 27 MJ/kg, co świadczy o tym, że tego rodzaju materiał opałowy jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem.

Drewno

Równie popularny materiał opałowy w postaci paliwa stałego to oczywiście drewno, z którego w celach grzewczych korzysta się od naprawdę zamierzchłych czasów. Najczęściej jako drewno opałowe wykorzystywane są gatunki liściaste takie jak buk, dąb, brzoza czy grab. Drewno przeznaczone na opał powinno przejść tak zwane sezonowanie, czyli przechowywanie w specjalnych warunkach, gdzie dojdzie do jego wysuszenia, a jego wartość opałowa zależna jest od gatunku drzewa z jakiego korzystamy. Drewno nie wydziela również szkodliwych substancji, dzięki czemu możemy zaliczyć je jako pro ekologiczne paliwo opałowe.

Ekogroszek

Ludzie coraz częściej zwracają uwagę na nasze środowisko naturalne i nie inaczej jest w przypadku wyboru paliwa opałowego. Ekogroszek to jedno z najbardziej przyjaznych dla środowiska paliw opałowych. Wytwarzany jest on z węgla brunatnego bądź kamiennego, a cechą charakterystyczną jest tutaj niewątpliwie bardzo niska zawartość siarki oraz mała ilość popiołu jaka zostaje po jego wypaleniu.

Gdzie kupić stałe paliwa opałowe?

Wszystkie wyżej wymienione paliwa stałe przeznaczone na opał kupić możemy w składzie opału Węglewski, który ma swoją siedzibę w Siedlcu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz