Materiał Partnera

Jakie są rodzaje palet i jakie mają zastosowanie?

Jakie są rodzaje palet i jakie mają zastosowanie?

Palety to proste i niezawodne przedmioty, które są nieocenioną pomocą przy transporcie różnych produktów. Są one używane od czasów II wojny światowej, choć ich konstrukcja nieco się zmieniła od tego okresu. Współcześnie palety są używane w różnych gałęziach przemysłu i na różnych etapach transportu i magazynowania. Najpopularniejsze są palety drewnianie, choć możemy się spotkać również z metalowymi i plastikowymi.

Jakie są rodzaje palet?

Palety można podzielić ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. I tak oto przedsiębiorcy mają do dyspozycji palety drewniane, metalowe i plastikowe. Ich zastosowanie zależy w dużej mierze od rodzaju transportowanego i magazynowanego towaru.

Palety drewniane są najczęściej wykorzystywane. Wpływ na ich popularność ma znakomita jakość i umiarkowana cena. Tego typu palety są funkcjonalne i niezwykle wytrzymałe. Drewno, materiał z którego są wykonane, jest przyjazny dla środowiska, co sprawia, że ten rodzaj palet jest chętnie używany przez przedsiębiorstwa, które dbają o ekologiczny aspekt prowadzenia firmy.

Palety plastikowe wykorzystuje się głównie w przemyśle spożywczym. Są one lekkie i bezpieczne w użytkowaniu - pracownik nie jest narażony na drzazgi, gwoździe itp. Ich dużą zaletą jest również łatwość utrzymania ich w czystości. Natomiast wadą jest mniejsza wytrzymałość (w porównaniu do palet drewnianych), a także podatność na odkształcenia.

Kolejny rodzaj palet, to palety metalowe. Są one wykorzystywane głównie w przemyśle motoryzacyjnym i hutniczym. Cechuje je solidność i wytrzymałość. Ich minusem jest wysoka cena.

Główne przeznaczenie palet

Głównym zadaniem palet jest ułatwienie transportu towarów. Aby usprawnić transport międzynarodowy, zostały opracowane normy dotyczące jakości, wytrzymałości i wymiarów palet. Palety, które nadają się na transport międzynarodowy mają certyfikat EUR, CP, ISO.

Inne zastosowania palet

Palety drewniane zajmują ważne miejsce w tzw. upcyklingu. Upcykling jest to swego rodzaju moda na nadanie starym, nieużywanym przedmiotom, zupełnie nowego zastosowania. I tak na przykład palety drewniane, mimo że najczęściej są wykorzystywane w transporcie, zdobią mieszkania wielu ludzi. Z tego typu palet można bowiem wykonać łóżka, stoły, półki na książki, a także inne meble.

Producent palet drewnianych

Poszukujesz dobrego i sprawdzonego producenta palet? Wypróbuj firmę Palety Jarzyńscy. Przedsiębiorstwo działa na rynku od 1993 roku, co pozwoliło na zdobycie dużego doświadczenia i szerokiego grona zadowolonych klientów. Firma produkuje funkcjonalne i niezwykle trwałe palety najróżniejszych rozmiarów. Oprócz palet drewnianych w ofercie firmy znajdziemy również: opakowania drewniane, transport maszyn budowlanych, transport maszyn rolniczych, przewóz stali w kręgach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz