Artykuł sponsorowany

Jakie są rodzaje niemieckich rozliczeń podatkowych?

Jakie są rodzaje niemieckich rozliczeń podatkowych?

Każdy Polak, który pracuje na terenie Niemiec i który płaci tam podatki, może liczyć na odzyskanie nadpłaty za podatek dochodowy. Z takiej możliwości mogą skorzystać również te osoby, które pracowały za zachodnią granicą w ciągu ostatnich czterech lat. Trzeba jednak pamiętać o tym, że niemieckie prawo podatkowe działa inaczej niż polskie. Jakie rodzaje deklaracji obowiązują u naszego zachodniego sąsiada?

Do kiedy można starać się o zwrot podatku z Niemiec za 2021 rok?

Niemieckie urzędy skarbowe, podobnie jak polskie, mają ściśle wyznaczone terminy przyjmowania deklaracji podatkowych. Na koniec każdego roku podatkowego lub po wygaśnięciu stosunku pracy pracodawca wystawia swoim podwładnym stosowne zaświadczenie – Lohnsteuerbescheinigung. To właśnie ono stanowi podstawę do ubiegania się o zwrot podatku. W oparciu o wyżej wymieniony dokument podatnik powinien sporządzić deklarację podatkową i złożyć ją w odpowiednim urzędzie skarbowym do 31.07. Do rozliczenia się z niemieckim fiskusem w szczególności zobowiązane są osoby zakwalifikowane do trzeciej klasy podatkowej i te, które otrzymywały od pracodawcy dodatki wolne od podatku. W przypadku pracowników z Polski mogą to być np. dodatki na przejazdy do rodziny. Podatnicy, którzy nie wiedzą, jak prawidłowo rozliczyć się z niemieckim urzędem skarbowym, mogą skorzystać z pomocy specjalistów. Centrum Podatku Niemieckiego oferuje kompleksową pomoc przy wypełnianiu dokumentów i kontaktowaniu się z niemieckimi urzędnikami.

Rodzaje niemieckich rozliczeń podatkowych

W Niemczech obowiązują dwa rodzaje rozliczeń podatkowych – ograniczone i nieograniczone. Rozliczenia ograniczone stosowane są w przypadku osób, które u naszego zachodniego sąsiada legalnie przepracowały nie więcej niż 183 dni. W dodatku, suma uzyskanych opodatkowanych przychodów dla jednej osoby nie może przekraczać równowartości 90% jej dochodów ogólnych. Ta forma rozliczeń jest mniej korzystna dla polskich pracowników, ponieważ uniemożliwia naliczenie ulg podatkowych, które gwarantują wyższe kwoty zwrotów podatkowych. Rozliczenia nieograniczone dotyczą osób, które w Niemczech przepracowały więcej niż 183 dni. Takim podatnikom przysługują liczne udogodnienia w postaci wspomnianych już ulg podatkowych oraz możliwości rozliczania się z małżonkiem. Aby udowodnić urzędnikom wysokość kosztów poniesionych z powodu pracy za granicą, warto gromadzić wszelkie faktury obrazujące wydatki podatnika np. na wynajem mieszkania, codzienny dojazd do miejsca pracy czy rachunki za media. Dokumenty te mogą zdecydować o ostatecznej wysokości zwrotu podatku z Niemiec.

Opracowanie:
Przemyśl, Barska 15
tel. 16 675 01 36
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz