Artykuł sponsorowany

Jakie są rodzaje bram garażowych i co wyróżnia segmentowe?

Jakie są rodzaje bram garażowych i co wyróżnia segmentowe?

Posiadając własny garaż, musimy zadbać o odpowiednie jego zabezpieczenie. W tym celu stosujemy bramy garażowe. Na rynku znajdziemy wiele modeli bram, aczkolwiek nie wszystkie z nich można wykorzystać na różnych podjazdach. Najpopularniejszym dziś rodzajem bram są segmentowe, ponieważ nie potrzebują one dużo przestrzeni w trakcie otwierania i zamykania. Czym jeszcze się one cechują oraz jakie są inne popularne modele bram garażowych?

Jakie są rodzaje bram garażowych?

W ofercie producentów i sprzedawców bram garażowych znajduje się wiele rodzajów. Pierwszy z nich to bramy rozwierne, które nazywa się również skrzydłowymi. Stosowane są od wielu lat. Taka brama zazwyczaj złożona jest z dwóch skrzydeł, które poruszają się na zawiasach. Te przymocowane są do bocznych ościeży. Ze względu na to, że otwiera się ona na zewnątrz, zaleca się ich stosowanie na płaskich podjazdach, z wystarczającą ilością miejsca przed garażem, żeby nie uszkodzić pojazdu.

Innym typem, który był bardzo popularny kilkanaście lat temu są bramy uchylne. W trakcie ich otwierania, skrzydło w charakterystyczny sposób zachodzi na podjazd i chowa się pod stropem. Wadą tego rozwiązania jest to, że w trakcie otwierania i zamykania bramy konieczne jest pozostawienie około metra lub półtora metra przestrzeni. Dlatego bramy uchylne nie są najlepszym rozwiązaniem, jeżeli ilość miejsca na podjeździe jest ograniczona.

W ostatnich latach coraz większą popularność zyskują bramy segmentowe. Takie bramy garażowe znajdziemy w ofercie firmy Arkadia ze Szczecina. Segmentowe bramy złożone są z paneli, które połączone są ze sobą zawiasami i uszczelnione na połączeniach i w całym obwodzie płaszcza. Bramy te, w przeciwieństwie do wyżej opisanych typów, nie posiadają ani ościeżnic, ani progu. Płaszcz bramy domyka się szczelnie, przylegając gumową uszczelką do podłoża.

Jakie są zalety bram segmentowych?

Wpływ na dużą popularność bram segmentowych mają przede wszystkim ich cechy. Takie bramy zapewniają wygodę, izolację i funkcjonalność. W momencie otwierania w większości bram tego typu segmenty kierują się pionowo do góry, by następnie zmienić kierunek i zawisnąć poziomo pod sufitem. To sprawia, że w trakcie otwierania bramy żadne jej elementy nie wystają poza krawędź otworu bramowego. To bezpośrednio przekłada się na brak możliwości zahaczenia o samochód i uszkodzenia go.

Odpowiednia grubość paneli bramy (40mm w standardzie i 60mm w wersji premium), zastosowanie profilowanych uszczelek między segmentami, między płaszczem a prowadnicami oraz na górnym i dolnym panelu powoduje, że brama segmentowa charakteryzuje się wysoką izolacją termiczną i akustyczną. Są to bez wątpienia cechy pożądane w nowoczesnym budownictwie energooszczędnym.

Bramy segmentowe mają także ciekawe walory estetyczne. Ich producenci i sprzedawcy oferują różnorodne modele, które stworzone są z rozmaitych materiałów, a także różnią się od siebie kolorystyką i rodzajem wykończenia paneli. Duży wybór sprawia, że bez problemu znajdziemy bramę, która będzie doskonale komponowała się z elewacją domu. W tej kwestii bez znaczenia jest technologia zastosowana do wzniesienia domu. Dodatkowo bramy segmentowe montowane są od wewnętrznej strony otworu, dlatego jego kształt nie ma dużego znaczenia. Może on być standardowy, prostokątny, a nawet w nietypowych kształtach. Kolejną zaletą stosowania bram segmentowych jest to, że zapewniają bezpieczeństwo w trakcie codziennego użytkowania. Wszystko za sprawą rozwiązań technologicznych, w które są one wyposażone. Ich zadaniem jest ochrona użytkownika przed konsekwencjami usterek jak np. pęknięcie sprężyn.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz