Artykuł sponsorowany

Jakie są rodzaje aktów notarialnych?

Jakie są rodzaje aktów notarialnych?

Akt notarialny to dokument państwowy, który zostaje sporządzony w obecności notariusza lub zastępcy notarialnego. Widnieją na nim zawsze podpisy stron składających oświadczenia oraz podpis i pieczęć notariusza. W kancelariach notarialnych jest przeprowadzanych wiele czynności, dlatego podpisuje się tam dokumenty różnego rodzaju. Czego mogą dotyczyć akty notarialne?

Akt notarialny – umowy sprzedaży nieruchomości

Polskie przepisy wymagają tego, aby umowy sprzedaży nieruchomości miały zawsze formę aktu notarialnego. Dotyczy to zarówno nieruchomości zabudowanych, niezabudowanych, udziałów w nieruchomościach, jak i lokali stanowiących odrębną własność. Przed notariuszem można dokonać także wyodrębnienia lokalu mieszkalnego, a następnie zawrzeć umowę jego sprzedaży.

Szczególnym rodzajem umowy sprzedaży są te dotyczące spółdzielczych własnościowych praw do lokali. Na ich mocy nabywca nie kupuje prawa własności lokalu, a jedynie ograniczone prawo rzeczowe do niego.

Coraz więcej osób decyduje się również na podpisanie przed notariuszem przedwstępnych umów sprzedaży. Mimo że przepisy nie wymagają tego, aby miały one formę aktu, to transakcja taka jest dużo bezpieczniejsza. W przypadku, gdy jedna ze stron nie wywiąże się ze swojego zobowiązania, poszkodowanemu będzie znacznie łatwiej dochodzić swoich roszczeń” – mówi ekspert z Kancelarii Notarialnej Joanny Heliosz z Sosnowca.

Akty notarialne dotyczące spraw spadkowych

Przed notariuszem można sporządzić także testament. Taki akt notarialny może obejmować testament zwykły, z podstawieniem, z zapisami windykacyjnymi lub pozbawiać uprawnionego prawa do zachowku. Testament, a także inne akty notarialne, nie muszą być zawsze podpisywane w kancelarii notarialnej. Jeżeli nie pozwala na to stan zdrowia testatora, notariusz może udać się do szpitala lub domu chorego i tam przeprowadzić czynność.

Spadkobiercy ustawowi i testamentowi po śmierci spadkodawcy, mogą przeprowadzić kancelarii postępowanie spadkowe. W tym celu podpisuje się akty takie jak oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, protokół dziedziczenia i akt poświadczenia dziedziczenia. W dalszej kolejności notariusz może przygotować akt notarialny obejmujący dział spadku.

Akty dotyczące działalności spółek

Akty notarialne mogą być także dokumentami założycielskimi spółek. Forma ta jest także wymagana do zmiany treści umów spółek czy dokonania aportów. Aktem notarialnym można również ustanowić fundację. Notariusz protokółuje także zebrania wspólników czy walne zgromadzenia spółek.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz