Artykuł sponsorowany

Jakie są przyczyny oraz metody leczenia wrastającego paznokcia?

Jakie są przyczyny oraz metody leczenia wrastającego paznokcia?

Wrastające paznokcie to nieprzyjemna dolegliwość polegająca na wrastaniu płytki paznokcia w skórę, co powoduje duży ból. Na początkowym etapie może pomóc wizyta u kosmetyczki, ale jeśli ból jest uporczywy, należy udać się do gabinetu chirurgicznego. Dowiedz się więcej na temat przyczyn, objawów oraz sposobu leczenia wrastających paznokci.

Operacja wrastających paznokci

Wrastające paznokcie powodują bardzo duży ból oraz dyskomfort w okolicy opuszek palców, gdzie wbija się w skórę źle wzrastająca płytka. Bolesna przypadłość pojawia się na skutek chorób, urazów, skaleczeń, a nawet z powodu ucisku ciasnych butów, czy złego sposobu obcinania paznokcia. Jeżeli wrastające paznokcie są dopiero w początkowej fazie, może pomóc zabieg pedicure w gabinecie kosmetycznym. Kiedy jednak paznokcie powodują uszkodzenia tkanek, a ból wzrasta, konieczna jest wizyta u chirurga. W takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznych zabiegów. Możliwe do wykorzystania są rurki i klamry korygujące wrastający paznokieć, kostka Arkady, czy laserowe leczenie. Ostatecznością jest wykonanie operacji wrastających paznokci, podczas, której usuwa się ich fragment wbijający się w skórę. Zdarzają się również operacje, w których ściąga się całą płytkę paznokcia. Rodzaj operacji jest zależny od właściwości skóry, a także preferencji klienta. Operacja jest koniecznością jeżeli wcześniejsze zabiegi nie powiodły się oraz doszło do kolejnych zakażeń. Zabieg jest na szczęście wykonywany w znieczuleniu i może być wykonywany w gabinecie prywatnym - Grzegorz Szymczak Specjalistyczna praktyka lekarska - przez chirurga. Operacja tego typu zaliczana jest do tak zwanej małej chirurgii, tak jak i usuwanie kaszaków, tłuszczaków, czy znamion skórnych i brodawek. 

Rekonwalescencja po zabiegu

Operacja wrastających paznokci wymaga również czasu na rekonwalescencję po zabiegu (około 3 tygodnie).  Jednak na odrośnięcie płytki paznokcia trzeba poczekać znacznie dłużej. Paznokcie u stóp (zwłaszcza paluch) rosną znacznie wolniej, więc jeżeli operacja dotyczyła palucha, wzrost płytki może trwać nawet 12 miesięcy. Na palcach u rąk to zaledwie miesiąc. Należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji miejsca pozabiegowego i ochronie paliczków, co skróci czas leczenia i zmniejszy ryzyko powikłań. Po zabiegu efekt jest widoczny od razu, ból jednak może pozostać w związku z raną po zabiegu – nie jest już jednak tak dotkliwy, jak wcześniej. O ranę trzeba dbać, aby była utrzymywana w higienicznym i suchym miejscu. Jeżeli operacja dotyczyła palucha, należy zwrócić szczególną uwagę na obuwie, żeby nie uciskało palców.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz