Jakie są przyczyny i objawy trądziku różowatego?

Jakie są przyczyny i objawy trądziku różowatego?

Promienna i piękna skóra to marzenie wielu nastolatków, a także osób dojrzałych. Nieskazitelna cera nie wymaga makijażu, bo zawsze wygląda świetnie. Nie każdy ma jednak idealną skórę, a nawet niewielkie zmiany mogą zepsuć humor. Osoby z trądzikiem codziennie muszą mierzyć ze złym stanem cery, jednak wiele osób, zamiast udać się do dermatologa i znaleźć przyczynę problemu, maskuje niedoskonałości pod grubą warstwą korektora i podkładu. Dowiedz się, jakie są objawy trądziku różowatego i kiedy należy udać się do lekarza po pomoc.

Strony www Strony www

Co to jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty jest stanem zapalnym skóry. Chory, który nie podejmuje odpowiedniego leczenia, nieustannie musi mierzyć się z powrotem choroby. Początkowo skóra szybko ulega zaczerwienieniu, naczynka krwionośne stają się rozszerzone, pojawia się rumień. W kolejnej fazie powstają grudki i krosty. Najczęściej zmiany pojawiają się na nosie i okolicy, a z czasem przechodzą na brodę, czoło i policzki.

Jakie są przyczyny trądziku?

Trądzik różowaty może pojawić się pod wpływem różnych czynników, zarówno genetycznych, jak i środowiskowych, jednak najbardziej na występowanie trądziku narażone są:

  • osoby o jasnej karnacji, czyli jasnej skórze, włosach i oczach
  • osoby, które w młodości zmagały się z łojotokowym zapaleniem skóry lub ostrą odmianą trądziku
  • kobiety, które mają wahania hormonów lub zaburzenia hormonalne – trądzik nasila się w różnych fazach cyklu, w ciąży, podczas menopauzy, a także u osób z chorobami tarczycy

Co przyczynia się do zaostrzenia objawów? Wśród przyczyn trądziku różowatego lekarze najczęściej wymieniają:

  • silny stres, który trwa przez długi czas
  • zbyt częste opalanie i niestosowanie filtrów
  • ciężkostrawną dietę, w tym przede wszystkim tłuste i ostre potrawy
  • nadużywanie alkoholu
  • nadmiar witaminy B6 i B12
  • zakażenie wirusem opryszczki wargowej
  • stosowanie leków, które obniżają poziom cholesterolu, kwasu nikotynowego

Jakie są objawy trądziku?

W zależności od postaci objawy trądziku różowatego świadczące o przewlekłym stanie zapalnym skóry mogą być różne. Dermatolodzy wyróżniają cztery postacie trądziku:

Rumieniowaty – charakteryzuje występowaniem rumienia przelotnego lub przetrwałego, który pojawia się na twarzy. Dodatkowo dochodzi do rozszerzenia naczynek krwionośnych. Może dojść również do obrzęku twarzy, chory skarży się na przykre uczucie pieczenia skóry.

Grudkowo-krostkowy – poza przetrwałym rumieniem na twarzy pojawiają się grudki i krostki, poza tym może dochodzić do delikatnego złuszczania.

Z przewagą zmian przerostowych – w tej postaci trądziku skóra ma nieregularną powierzchnię, jest zgrubiała, występują zmiany guzkowate, którym często towarzyszy zapalenie mieszków włoskowych. Zmiany zwykle pojawiają się w okolicy nosa, ale u niektórych osób zajmują również inne części twarzy,  w tym strefę T, czyli także brodę oraz czoło, a nawet mogą pojawić się na policzkach i uszach.

Oczny – ta postać jest wyjątkowo ciężka do zdiagnozowania. Pojawiają się łzawienie, pieczenie, kłucie w oku. Niepokojącym sygnałem są nawracające gradówki i jęczmienie. Pacjent udaje się do okulisty, ponieważ odczuwa obecność ciała obcego i światłowstręt, tymczasem może to być właśnie oczna postać trądziku różowatego.

Jak rozpoznać trądzik różowaty?

W razie wystąpieniu niepokojących objawów skórnych w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza dermatologa. Jeśli pojawiły się zmiany w oku, wówczas okulista powinien odpowiednio skierować pacjenta. Lekarz na podstawie stwierdzenia zmian i obserwacji wzmożonej reakcji naczynioruchowej pod wpływem bodźców określa postać trądziku i ustala plan leczenia.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz