Artykuł sponsorowany

Jakie są przyczyny alergii oraz w jaki sposób się objawia?

Jakie są przyczyny alergii oraz w jaki sposób się objawia?

Z roku na rok sukcesywnie zwiększa się liczba osób, u których lekarze diagnozują różnego typu alergie. Utrudniają one codzienne funkcjonowanie, a także mogą być przyczyną pogłębiających się problemów ze zdrowiem. Żeby skutecznie walczyć z objawami alergii, należy dokładnie zbadać jej przyczyny oraz zastosować odpowiednie leczenie. Co koniecznie trzeba wiedzieć?

Czym właściwie jest alergia?

Alergią nazywana jest nadwrażliwość organizmu na alergeny, które powodują powstawanie reakcji alergicznych. Prościej mówiąc – organizm toczy walkę z czynnikami, które w żaden sposób mu nie zagrażają. Powodów tego typu sytuacji jest wiele. Jako przykład naukowcy podają zanieczyszczenie powietrza, spożywanie przetworzonej żywności, a także szybki rozwój technologiczny. Powszechnie używane medykamenty i antybiotyki sprawiły, że organizm nie musi wytwarzać przeciwciał na wiele szczepów bakterii i wirusów. W związku z tym wytwarza je przeciw neutralnym dla zdrowia alergenom, co wiąże się z dyskomfortem oraz różnorakimi dolegliwościami.

Które alergeny uczulają najczęściej?

Alergeny mogą pochodzić z substancji odzwierzęcych, roślinnych oraz związków chemicznych. Określenie, który czynnik wywołuje w organizmie reakcje alergiczną nie jest jednak takie proste. Zdarza się, że przyczyną złego samopoczucia jest kilka alergenów, a ich dokładnego oznaczenie zajmuje alergologowi pewien czas. Do najczęściej uczulających czynników można zaliczyć pyłki roślinne, sierść zwierząt, kurz, roztocza, orzechy, białka jaj i mleko. Równie popularne są alergie na gluten, kakao, lateks i niektóre medykamenty.  

Jakie są jej objawy?

Objawów alergii jest wiele. Wszystkie reakcje wynikają z nadmiernej pracy układu immunologicznego. Zdarza się, że symptomy alergii zanikają samoistnie, ale często potrzebna jest pomoc lekarza. Charakterystycznymi objawami alergii jest

  • kichanie
  • łzawienie oczu
  • katar sienny
  • zatkany nos
  • ból gardła
  • zmiany skórne
  • osłabienie
  • mdłości i wiele innych

Symptomy te są nieswoiste, ciężko więc od razu powiązać je z reakcją alergiczną organizmu, jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy z nią do czynienia. Leczenie alergii jest bardzo ważne, gdyż zaniedbanie problemu może skutkować jeszcze większymi kłopotami ze zdrowiem. Jak informuje prof. dr hab. n. med. Zenon Siergiejko, który od lat prowadzi swój Prywatny Gabinet Internistyczno-Alergologiczny, nieleczona alergia może dać początek astmie, chorobom płuc lub doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, który może zakończyć się śmiercią.

Jak wygląda leczenie alergii?

Żeby wdrożyć odpowiednie leczenie, należy rozpoznać, który czynnik powoduje wystąpienie reakcji alergicznej. W tym celu lekarz wykonuje specjalne testy alergologiczne, które można podzielić na trzy rodzaje: testy alergiczne z krwi, testy alergiczne skórne i testy alergiczne prowokacyjne. By zredukować złe samopoczucie trzeba wyeliminować czynnik, który do niego prowadzi. Specjalista może zlecić również terapię farmakologiczną oraz odczulanie. Metody leczenia dobierane są indywidualnie do każdego przypadku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz