Artykuł sponsorowany

Jakie są podstawowe rodzaje protokołów notarialnych?

Jakie są podstawowe rodzaje protokołów notarialnych?

Protokoły w formie aktu notarialnego przydają się w wielu sytuacjach – dokument tego typu, o ile został sporządzony zgodnie z obowiązującymi przepisami, stanowi pismo urzędowe. Stanowi bardzo silny dowód na prawdziwość okoliczności, w których został sporządzony. Notariusz ma za zadanie przedstawić je w sposób obiektywny i to na nim ciąży odpowiedzialność za dopełnienie tego obowiązku oraz za nadanie protokołowi odpowiedniej formy.

Kiedy sporządzane są protokoły notarialne?

Sporządzanie protokołów to jedna z podstawowych czynności notarialnych. Dokumenty tego typu stwierdzają przebieg danych czynności oraz zdarzeń wywołujących skutki prawne. Wśród protokołów znajdziemy między innymi protokoły zgromadzenia, dziedziczenia, otwarcia i ogłoszenia testamentu czy protokoły dotyczące stawiennictwa stron oraz złożonych przez nie oświadczeń.

Widzimy zatem, że protokoły notarialne mogą okazać się przydatne w bardzo wielu różnorodnych sprawach. Ich sporządzaniem zajmują się wyłącznie przedstawiciele kancelarii notarialnych, tacy jak notariusz Małgorzata Anaszkiewicz-Nieznańska.

Protokoły zgromadzeń i dziedziczenia

Protokoły zgromadzenia sporządza się zawsze na zgromadzeniach spółek z o.o., spółek akcyjnych czy spółdzielni, a także zebraniach wspólnot mieszkaniowych. W protokole tego typu znajdą się między innymi uchwały podejmowane na tego typu zgromadzeniach. W innych przypadkach protokół zgromadzenia sporządzany jest na wniosek klienta – nie jest wymagany prawnie.

Prawo o notariacie wyszczególnia także protokół dziedziczenia, jasno wyszczególniając dokumenty oraz oświadczenia powinny się w nim znaleźć. Protokół tego rodzaju przydaje się przede wszystkim w toku czynności rozumianych jako notarialne poświadczenie dziedziczenia. Możliwe jest również utworzenie projektu takiego protokołu.

Protokoły dotyczące testamentu oraz stawiennictwa stron

Niezwykle istotny jest także protokół otwarcia oraz ogłoszenia testamentu. Sporządzany jest on po przedstawianiu skróconego aktu zgonu oraz złożeniu testamentu. O samym terminie otwarcia i ogłoszenia testamentu nie informuje się automatycznie osób zainteresowanych, ale oczywiście mogą być one obecne w trakcie wykonywania tej czynności. W przypadku złożenia kilku testamentów otwiera się i ogłasza wszystkie, a każdy z nich otrzymuje stosowną adnotację o innych.

Protokół notarialny tego typu zawiera między innymi informacje o tym, jaki jest stan zewnętrzny testamentu, wymieniane są także wszystkie informacje na temat osoby, która go złożyła oraz dwie daty – złożenia i sporządzenia testamentu.

Często wykonywanym protokołem jest protokół stawiennictwa stron i złożonych przez nie oświadczeń. Przyjmuje wiele form – może dotyczyć przyjęcia lub odrzucenia spadku, przyjęcia obowiązków wykonawcy testamentu, oświadczenia o uznaniu dziecka czy wykazu inwentarza.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz