Artykuł sponsorowany

Jakie są obowiązki zarządcy nieruchomości. Sprawdźmy to na przykładzie firmy Bonus

Jakie są obowiązki zarządcy nieruchomości. Sprawdźmy to na przykładzie firmy Bonus

Kiedy powstaje nowa wspólnota mieszkaniowa, czeka ją ważna decyzja, jaką jest wybór zarządcy nieruchomości. Większość z nas nie do końca wie, co wchodzi w zakres obowiązków zarządcy, czym różni się zarządca nieruchomości, od administratora nieruchomości i w jaki sposób zapewnić sobie najlepsze usługi w tej branży. A wspólnota mieszkaniowa musi posiadać organ, który uprawniony będzie do prowadzenia bieżących spraw dotyczących nieruchomości. Ogromne doświadczenie w zarządzaniu budynkami ma Biuro Obsługi Nieruchomości Bonus w Białymstoku.

Do czego potrzebny jest zarządca nieruchomości?

Szczegółowe obowiązki zarządcy nieruchomości opisane są w ustawie o gospodarce nieruchomościami, ale opisane są tam językiem prawnym, który nie dla każdego jest zrozumiały. Mówiąc po prostu, zarządca potrzebny jest wspólnocie po to, by dbać o jej stan techniczny i sytuację finansową, między innymi organizować sprzątanie nieruchomości, odśnieżanie, odbiór śmieci, dostawę mediów czy zaplanować i zorganizować remont. Jak podkreśla przedstawiciel firmy Biuro Obsługi Nieruchomości Bonus, do obowiązków zarządcy należy też zwoływanie zebrań wspólnoty, jeśli konieczne jest podejmowanie decyzji przez wszystkich jej członków, zaś w pozostałym zakresie spraw współpraca z zarządem wspólnoty, czyli z wybranymi przez całą wspólnotę jej przedstawicielami. Na zebraniach wspólnota głosuje nad uchwałami i rozporządzeniami, ale zwykle przedstawiciel zarządcy nieruchomości uczestniczy w formułowaniu tych dokumentów, służąc swoją znajomością przepisów prawa. Zarządca nieruchomości może też na podstawie uchwały wspólnoty reprezentować jej interesy na zewnątrz, w tym przed organami administracji publicznej.

Po czym poznać dobrego zarządcę nieruchomości?

Mając przed sobą wiele ofert, członkowie wspólnoty mogą mieć problem z wyborem tej najwłaściwszej. Na co warto zwrócić uwagę przeglądając te oferty? Na pewno dobrze jest wiedzieć od jak dawna działa dana firma zajmująca się zarządzaniem nieruchomościami. Im większe doświadczenie, tym lepiej. Dodatkowo, jeśli firma ma wielu klientów, można bezpośrednio od nich dowiedzieć się jak przebiega współpraca i czy jest dla innych wspólnot satysfakcjonująca. W dobie Internetu korzystne jest, jeśli firma oferuje możliwość kontaktu przez e-mail, albo dodatkowo system z możliwością logowania się członków wspólnoty i na bieżąco sprawdzania stanu finansowego, planowanych remontów i innych istotnych informacji dotyczących nieruchomości.

Należy też odróżnić profesjonalnych zarządców nieruchomości, od firm oferujących administrowanie nieruchomością. W zakres obowiązków administratora wchodzi jedynie to, co ujęte jest w umowie pomiędzy nim, a zarządem wspólnoty, podczas gdy zarządca winien między innymi dbać o stan techniczny budynku, prowadzić książkę obiektu budowlanego oraz zapewniać bezpieczeństwo użytkowania i właściwą eksploatację nieruchomości.

Dlaczego to właśnie z Biurem Obsługi Nieruchomości Bonus warto nawiązać stałą współpracę?

Przede wszystkim firma Bonus oferuje pełną obsługę nieruchomości zarówno pod względem technicznym, jak i administracyjno-księgowym. Zleca bieżące naprawy, prowadzi niezbędną dokumentację, kontroluje prawidłowość otrzymanych od usługodawców rachunków i faktur oraz wykonuje wiele innych zadań związanych z zarządzaniem nieruchomościami. Dba, by administrowany przez nią budynek był bezpiecznym miejscem i oazą spokoju dla wszystkich mieszkańców.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz