Artykuł sponsorowany

Jakie są obowiązki geodety na budowie?

Jakie są obowiązki geodety na budowie?

Budowa domu jednorodzinnego to kosztowne i czasochłonne przedsięwzięcie, którego nie da się doprowadzić do końca bez udziału geodety. Co więcej, bez pomocy tego specjalisty rozpoczęcie prac budowlanych w ogóle nie będzie możliwe. Jakie obowiązki czekają na geodetę na placu budowy? Zapraszamy do lektury!

Co musi zrobić geodeta przed budową domu?

Nawet jeśli inwestor posiada działkę budowlaną, nie może na niej postawić żadnego budynku mieszkalnego bez zgody urzędników. Proces uzyskania pozwolenia na budowę, według przepisów, nie powinien przekroczyć 65 dni od momentu złożenia wniosku. Do wniosku należy dołączyć mapę do celów projektowych. Stworzenie takiego opracowania kartograficznego to pierwsze zadanie geodety. W tym celu musi on dokonań pomiarów geodezyjnych oraz określić granice działki na podstawie informacji zawartych w powiatowych zasobach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Mapa do celów projektowych jest niezbędna architektowi do zaadaptowania projektu.

Jakie zadania czekają na geodetę na placu budowy?

Zanim roboty budowlane ruszą pełną parą, geodeta musi zająć się wytyczeniem budynku, czyli usytuowaniem domu na gruncie zgodnie ze wskazówkami, które zostały zawarte w projekcie architektonicznym. Jak informuje specjalista z firmy Investgeo – tyczenie budynku wymaga wyznaczenia punktów narożnych obiektu oraz jego głównych osi naziemnych i podziemnych. Najprościej zrobić to z wykorzystaniem metody kołkowej. Dużo większą dokładnością odznacza się jednak technika ław ciesielskich lub drutowych. Tyczony jest nie tylko budynek, ale też elementy zagospodarowania zewnętrznego – instalacje zewnętrzne, ogrodzenie, drogi.

W jakim celu geodeta zjawia się u inwestora na zakończenie budowy?

Wydawać by się mogło, że kiedy budynek jest już gotowy, pomoc geodety przestaje być potrzebna. Nic bardziej mylnego. Specjalista musi wykonać inwentaryzację powykonawczą i uzupełnić dokumentację budowy. W czasie kontroli geodeta sprawdza, czy dom został wybudowany zgodnie z wcześniejszym tyczeniem i czy przyłącza zostały poprowadzone tak, jak było to zawarte w projekcie. Jeśli ekipa budowlana wykonała swoją pracę poprawnie, geodeta dokonuje stosownego wpisu w dzienniku budowy. Dzięki temu inwestor może zgłosić w urzędzie zakończenie budowy i wprowadzić się do nowego domu. Warto pamiętać o tym, by geodezyjną obsługę nieruchomości powierzyć specjalistom z odpowiednimi uprawnieniami. Reguluje to ustawa z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne Dz.U. 1989 nr 30 poz. 163 z późniejszymi zmianami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz