Jakie są objawy rumienia zakaźnego u dzieci i dorosłych?

Jakie są objawy rumienia zakaźnego u dzieci i dorosłych?

Rumień zakaźny może przebiegać bezobjawowo, jednak w wielu przypadkach pojawiają się charakterystyczne symptomy. Jak więc szybko rozpoznać rumień zakaźny? Koniecznie zapoznaj się z artykułem. Dowiesz się z niego, jakie są objawy choroby u dzieci, a jak zakażenie przebiega u dorosłych. Przeczytaj, jak rozpoznaje się rumień zakaźny i jak postępować w przypadku zakażenia.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jakie są objawy rumienia zakaźnego u dziecka?

W przypadku rumienia zakaźnego u dzieci najczęściej jedynym objawem jest charakterystyczna wysypka. W chorobie nie występują objawy zwiastunowe, w niektórych przypadkach może pojawić się gorączka, jednak najczęściej zakażenie przebiega bez podwyższonej temperatury.

We wstępnej fazie wysypka ma postać ostrego rumienia, który pojawia się na twarzy. Rumień na policzku u dziecka przypomina kształtem motyla. Kolejno wysypka przybiera różne kształty i wzory i obejmuje większą powierzchnie ciała. Przechodzi na ramiona, plecy, może pojawić się udach i pośladkach. Jedynie w niektórych przypadkach pojawia się wysypka krwotoczna, grudkowa lub przypominająca taką, która charakterystyczna jest dla odry. Stopniowo znamiona w formie różnokształtnych plam zlewają się w jedną całość, co w konsekwencji sprawia, że ciało chorego jest w całości mocno zarumienione, w szczególności na policzkach.

Wysypka w rumieniu dziecięcym utrzymuje się od tygodnia do dziesięciu dni, po czym samoistnie znika. U niektórych pacjentów obserwuje się nawrót choroby po upływie trzech tygodni. Dzieje się tak pod wpływem ciepła, np. gdy skóra zostaje rozgrzana pod wpływem słońca, gorącej wody, tarcia, stresu czy wysiłku fizycznego. Rumień zakaźny nie pozostawia blizn oraz przebarwień, a skóra się nie łuszczy.

Czasem poza charakterystyczną wysypką dziecko może skarżyć się na ból gardła i mięśni, katar oraz ogólne osłabienie. Takie objawy bywają mylone z grypą, dlatego w niektórych przypadkach rozpoznanie i postawienie właściwej diagnozy jest trudne i koniecznie wymaga wizyty u pediatry.

Jak wygląda rumień zakaźny u dorosłych?

Choroba raczej rzadko spotyka osoby dorosłe. Rumień zakaźny u dorosłych bardzo często przebiega bez objawów. W niektórych przypadkach dokuczać mogą bóle stawów i ogólne zmęczenie, może dojść do powiększenia się węzłów chłonnych i podwyższenia temperatury. Czasami w wyniku zakażenia parwowirusem B19 dochodzi do zapalenia stawów dłoni, nadgarstków i kolan. Poza dokuczliwym bólem może wystąpić wysypka. Objawy mijają zwykle po trzech tygodniach.

O ile u osób dorosłych zakażenie mija bez objawów i nie jest dużym zagrożeniem, o tyle dla niektórych może być naprawdę niebezpieczne. Rumień zakaźny u kobiet w ciąży może doprowadzić do poronienia lub trwałego uszkodzenia płodu. Stanowi również ryzyko u osób, u których stwierdzono przewlekłą niedokrwistość hemolityczną.

W jaki sposób rozpoznaje się rumień zakaźny?

Najlepiej jak najszybciej zgłosić się do najbliższej przychodni. Szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży, które powinny udać się do specjalisty, jeśli miały jakikolwiek kontakt z osobą chorą. Rumień zakaźny najczęściej diagnozowany jest po dokładnym obejrzeniu skóry przez lekarza, który na podstawie zaobserwowanych zmian, może postawić diagnozę. W niektórych sytuacjach zleca się badania laboratoryjne, jednak są to rzadkie przypadki. Najczęściej lekarz zaleca pozostanie w domu, by nie doprowadzić do rozprzestrzeniania choroby, co jest szczególnie istotne w przypadku dzieci uczęszczających do żłobka, przedszkola czy szkoły.

Dowiedz się więcej o rumieniu zakaźnym

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży