Materiał Partnera

Jakie są objawy niesprawnej turbosprężarki?

Jakie są objawy niesprawnej turbosprężarki?

Prawidłowo działający silnik jest zależny od sprawności elementów, które są z nim połączone. To między innymi turbosprężarka, która zapewnia na przykład odpowiednią moc napędową. Jej ewentualnej awarii nie można lekceważyć. W tej sytuacji należy zdecydować się na konsultację z serwisem i regenerację turbiny. Pozwoli to uniknąć poważniejszych usterek w układzie napędowym oraz sporych wydatków.

Zalety zastosowania turbosprężarki

Główny cel montażu turbosprężarki to poprawa sprawności silnika dzięki wykorzystaniu gazów wydechowych. Podzespół umożliwia także dostarczenie odpowiedniej ilości tlenu do komory spalania, dzięki czemu napęd może bez zarzutu pracować na wyższych obrotach. Następuje także wzrost wysilenia, a co za tym idzie, silnik ma mniejsze rozmiary wraz z masą. Cylinder jest lepiej opłukiwany ze spalin, a spadek ciśnienia atmosferycznego nie ma tak znacznego wpływu na spadek mocy. Ponadto instalacja turbosprężarki ma pozytywny wpływ na środowisko, gdyż emisja szkodliwych substancji w spalinach jest ograniczona. Te wszystkie czynniki mogą przemawiać za właściwym montażem tego podzespołu. To wbrew pozorom skomplikowany proces, dlatego najlepiej powierzyć go specjalistom, na przykład w serwisie turbosprężarek Turbolux, mającego swoją siedzibę w Borowej.

Awaria turbosprężarki

To podzespół o dość złożonej budowie, poddawany działaniu bardzo dużej siły oraz temperatury. Nawet w silniku, do którego używane są oleje najwyższej jakości, może dojść do usterki tego mechanizmu. Naturalne jest, że trudne warunki pracy z czasem powodują zużycie się poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Jedne z pierwszych objawów nieprawidłowości stanowią spadek mocy wraz ze znacznie zwiększonym zużyciem oleju. Niepokojący będzie też gwizd dochodzący spod maski samochodu, przypominający tarcie o siebie nawzajem metalowych elementów. Z pewnością nie należy bagatelizować białego, gęstego dymu wydostającego się przez rurę wydechową oraz zapachu spalonego oleju we wnętrzu samochodu. Zignorowanie tych symptomów może prowadzić do znacznie poważniejszych uszkodzeń pozostałych elementów silnika.

Naprawa turbosprężarki

Uszkodzona turbina wymaga interwencji specjalisty. Jej naprawa to czasochłonny proces. Przede wszystkim potrzeba sprawdzenia stanu kanałów olejowych, zweryfikowania sprawności układu smarowania, który jest odpowiedzialny za dostarczanie do mechanizmu odpowiedniej ilości oleju. Istotne jest także skontrolowanie czystości układu dolotowego oraz odmy. Ponadto przyda się także wymiana oleju silnikowego oraz filtrów. Sama regeneracja turbosprężarki obejmuje:

  • rozebranie jej na części,
  • czyszczenie,
  • pomiar zużycia konkretnych elementów oraz wymianę niesprawnych,
  • wyważenie układu wirującego,
  • regulację ciśnienia doładowania,
  • montaż oraz pomiar szczelności.

Warto skorzystać z opcji naprawy, jeśli charakter awarii na to pozwala. To przede wszystkim korzystnie wpłynie na budżet, ponieważ kupno nowego podzespołu wymaga wydania co najmniej trzech tysięcy złotych.

Opracowanie:
Borowa, Akacjowa 33
tel. 667 466 824
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz