Artykuł sponsorowany

Jakie są objawy i sposoby leczenia dyzenterii u świń? Postaw na sprawdzone usługi weterynaryjne Krzysztofa Pająka!

Jakie są objawy i sposoby leczenia dyzenterii u świń? Postaw na sprawdzone usługi weterynaryjne Krzysztofa Pająka!

Dyzenteria u świń jest bakteryjną chorobą, atakującą zwierzęta w wieku 8-20 tygodni. Wywołana jest przez krętki dyzenterii, które atakują jelito grube. Objawy mają postać biegunki ze śluzem i krwią, wydalaniem przez zwierzęta resztek niestrawionej paszy oraz utratą masy ciała. Pojawiają się około 10-14 dni od zainfekowania. W tym artkule dowiesz się jak można leczyć i zapobiegać tej chorobie oraz czemu warto skorzystać z usług Krzysztofa Pająka.

Dyzenteria u świń – co to za choroba i jakie daje objawy?

W miarę zwiększania wielu stad hodowlanych świń, pojawiają się niebezpieczne choroby ekonomiczne, jak dyzenteria, która rozprzestrzenia się z kałem chorych zwierząt. Roznosić chorobę mogą także muchy, gryzonie (myszy i szczury), a także domowe zwierzęta, jak psy czy koty. Ponadto, chorobę mogą przenosić sami ludzi na ubraniach, wykonujący obowiązki inwentarskie. Dyzenteria u świń jest wywołana przez krętki dyzenterii, które charakteryzują się odpornością na działanie szkodliwych czynników środowiskowych oraz długą żywotnością – w kale zwierząt około 112 dni, w glebie do 10 dni, zaś przy ujemnych temperaturach znacznie dłużej. Wysoka temperatura wpływa na ograniczenie ilości form przetrwalnikowych tego rodzaju bakterii. Leczenie dyzenterii u świń jest procesem długotrwałym i zależy od bardzo wielu innych czynników, o których będzie mowa w dalej części tekstu.

Choroba najczęściej atakuje świnie w przedziale wiekowym od 8 do 20 tygodni, ale może również występować u starszych osobników. Objawy pojawiają się około 10-14 dni od zainfekowania i mają postać ostrej krwistoszarej biegunki oraz wydalania resztek niestrawionej paszy. Zwierzęta tracą na wadze, mają zapadnięte oczy, pogarsza się ich ogólna kondycja fizyczna, a w skrajnych przypadkach dochodzi nawet do odwodnienia i śmierci zwierzęcia. Warto wspomnieć, iż niektóre sztuki warchlaków lub loch mogą nie wykazywać objawów klinicznych. Zachorowaniom sprzyja chów zwierząt na ściółce, gdyż bardzo często spożywają one wydalony kał wraz z bakteriami i nie można usunąć bakterii z przewodu pokarmowego świń. Ponadto, negatywnie na efekty leczenia wpływać może stres i duże zagęszczenie chowu. Jest to choroba niebezpieczna, która cechuje się dużą zakażalnością na poziomie nawet 75-90%.

W jaki sposób można leczyć dezynterię u świń?

Jeżeli w stadzie świń pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, to nie należy zwlekać, tyko wezwać doświadczonego lekarza weterynarii Krzysztofa Pająka z Grabicy w województwie łódzkim, który zleci wykonanie badań laboratoryjnych w kierunku zachorowania na dyzenterię. Dopiero po stwierdzeniu występowania choroby, lekarz zleci odpowiednie leki, które pomogą uporać się z chorobą. Ponadto, ten specjalista będzie służył Ci dobrą radą oraz wskaże, jakie kroki jeszcze można podjąć, aby chronić stado. Można również uzyskać niezwykle cenne rady, co do sposobu podstępowania ze stadem w okresie leczenia. Bardzo dobre rezultaty w leczeniu przynoszą następujące substancje, jak: tiamulina, walnemulina i tylwalozyna. Można je podawać w formie iniekcji domięśniowej, razem z wodą lub paszą, jeżeli problem dotyczy znacznej części stada.

Bardzo dobre efekty wspomagające leczenie przynieść może również stosowanie prebiotyków oraz różnych dodatków paszowych z chylatami cynku i miedzi. Z kolei, koszty antybiotykoterapii są dość wysokie, a na rynku nie ma skutecznych szczepionek przeciwko tej chorobie. W skrajnych przypadkach, dobrym rozwiązaniem może okazać się całkowita depopulacja całego stada w okresie letnim i wykonanie dezynfekcji połączonej z deratyzacją i po upływanie około 6-8 tygodni ponowne zasiedlenie budynku inwentarskiego. Pojawienie się choroby w stadzie przynosi ogromne straty dla rolnika. W związku z powyższymi informacjami, jako rozsądny hodowca świń, trzeba dbać o działania profilaktyczne z zakresu bioasekuracji i dbać o czystość oraz przestrzegać higieny. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz