Jakie są objawy cukrzycy? Jak szybko rozpoznać chorobę?
Cukrzyca to podstępna choroba, która w niektórych przypadkach nie daje wyraźnych objawów. Zmęczenie czy utrata wagi przez wiele osób nie są kojarzone ściśle z nieprawidłowym poziomem cukru we krwi. W postawieniu szybkiej diagnozy niezbędne są badania. Przeczytaj, jakie są pierwsze objawy oraz jak skutecznie rozpoznać cukrzycę typu 1 i 2.
Początki cukrzycy. Jakie są pierwsze objawy?
Często bagatelizujemy pierwsze sygnały, które mogą świadczyć o pojawieniu się choroby. Poznaj wczesne objawy cukrzycy, których nie powinno się lekceważyć.
Jesteś przemęczony
Zmęczenie zwykle tłumaczone jest nadmiarem pracy i stresem, więc wiele osób nie kojarzy tego objawu z początkami cukrzycy. Tymczasem senność i nieustanny brak sił to pierwsze wyraźne sygnały, że coś jest nie tak. Rozwijającej się chorobie mogą towarzyszyć nawet stany depresyjne.
Tracisz na wadze mimo braku diety
Twoje nawyki żywieniowe pozostały bez zmian, a nagle chudniesz? W dodatku masz jeszcze większy apetyt? Mimo że idealna sylwetka bez wysiłku wydaje się spełnieniem marzeń, może okazać się, że przyczyną nie jest dobry metabolizm, a niepokojące zmiany, jakie zachodzą w organizmie. Utrata wagi jest szczególnie charakterystyczna dla cukrzycy typu 1.
Odczuwasz ciągłe pragnienie
Pierwsze symptomy cukrzycy to nie tylko większe zapotrzebowanie na jedzenie, ale także picie. Jeśli mimo wypijania dużej ilości płynów, ciągle odczuwasz suchość w ustach, zgłoś się do lekarza. Początkowej fazie choroby towarzyszy również częste oddawanie moczu, który ma charakterystyczny kwaśny zapach.
Cierpisz na infekcje skórne
Przy cukrzycy pojawiają się częste stany zapalne zarówno jamy ustnej, jak i narządów płciowych. Nawracające grzybice stóp czy paznokci powinny być impulsem do wizyty w przychodni i wykonania badań krwi.
Jakie są objawy cukrzycy typu 1?
Cukrzyca typu 1 diagnozowana jest już u dzieci i nastolatków. Jej przyczyną jest uszkodzenie trzustki z powodu infekcji wirusowej. Skłonność do zachorowania jest dziedziczona. Oprócz najczęstszych objawów cukrzycy, takich jak senność i zmęczenie, charakterystyczne dla cukrzycy typu 1 są takie symptomy jak:
Zakwaszenie organizmu
W wyniku wysokiego poziomu cukru może rozwinąć się kwasica ketonowa. Wśród typowych oznak cukrzycy wymienia się kłopoty z miarowym oddechem, suchość i zaczerwienienie skóry (szczególnie na twarzy), nieprzyjemny zapach z ust przypominający zapach acetonu, a także bóle brzucha i wymioty.
Wzmożony apetyt i utrata wagi
Gubienie kilogramów bez wprowadzenia restrykcyjnej diety, a nawet chudnięcie wraz z objadaniem są charakterystyczne dla cukrzycy typu 1. W przypadku cukrzycy typu 2 choroba rozwija się wolniej, więc chory nie traci tak szybko na wadze.
Wzmożone oddawanie moczu
Częstsze niż zwykle wizyty w toalecie (również w nocy) mogą być pierwszym typowym objawem cukrzycy typu 1. Wysoki poziom cukru przyczynia się do nadprodukcji moczu, co prowadzi do odwodnienia. Kolejnym objawem jest konieczność uzupełniania płynów. Wzmożone pragnienie powinno być sygnałem ostrzegawczym do udania się na konsultację z diabetologiem.
Problemy ze wzrokiem
Z powodu nadmiernej utraty wody wydalanej wraz z moczem również soczewka oka staje się mniej elastyczna i nie jest w stanie odpowiednio się dostosować. Pojawiają się kłopoty z ostrością obrazu, a nawet może dojść do zwyrodnienia siatkówki.
Mrowienie kończyn
Przy cukrzycy typu 1 z czasem mogą pojawić się zaburzenia czucia, które są związane z neuropatią. Podwyższone stężenie glukozy we krwi prowadzi do niszczenia neuronów, w wyniku czego pojawia się mrowienie, m.in. w palcach stóp.
Jakie są objawy cukrzycy typu 2?
Cukrzyca typu 2 podobnie jak typu 1 jest dziedziczna, jednak jedną z przyczyn wystąpienia tej choroby jest otyłość, do której doprowadzają brak ruchu oraz nieprawidłowa dieta. Należy zaznaczyć, że cukrzyca typu 2 często na początku nie daje żadnych wyraźnych znaków, więc chory nawet nie zdaje sobie sprawy, że coś jest nie tak. Objawy pojawiają się stopniowo i należą do nich:
wzmożone pragnienie,
nadmierne oddawanie moczu,
zmęczenie, osłabienie,
częste infekcje grzybicze,
przebarwienia i świąd skóry,
nieprzyjemna woń z ust,
przyrost masy ciała lub chudnięcie,
mrowienie, zaburzenia czucia,
problemy z erekcją.
Nie masz objawów, ale obawiasz się zachorowania na cukrzycę? Poznaj 9 zasad profilaktyki.