Jakie są objawy alergii polekowej?

Jakie są objawy alergii polekowej?

Uczulenie na leki oznacza nieprawidłową reakcję organizmu na medykamenty, które podawane są w odpowiednich dawkach. Problem ten jest coraz częstszy. Główną przyczyną jest nadużywanie leków – szczególnie antybiotyków. Przeczytaj, kto jest najbardziej narażony na ten rodzaj alergii.  Sprawdź, jakie są objawy uczulenia oraz jak je diagnozować i leczyć.

Jakie są przyczyny alergii polekowej?

Przede wszystkim należy pamiętać, że im częściej spożywamy leki, tym bardziej narażeni jesteśmy na uczulenie. Dodatkowo prawdopodobieństwo wystąpienia alergii zwiększają ciężkie przewlekłe choroby takie jak AIDS czy mukowiscydoza. Często zdarza się, że alergia uwarunkowana jest genetycznie.

Do grupy leków, które uczulają, najczęściej należą antybiotyki – należy na nie uważać i zażywać tylko w razie konieczności. Często zdarza się, że uczula także kwas acetylosalicylowy oraz niesterydowe leki zapalne. Należy być ostrożnym także wobec  leków, które stosowane są do znieczuleń ogólnych oraz miejscowych. Reakcje alergiczne nierzadko wywołują szczepionki i środki kontrastowe używane w czasie badań.

Jakie są objawy uczulenia na leki?

Reakcja alergiczna na lek może być groźna. Objawia się głównie wysypką plamisto-grudkową, gorączką, powiększeniem węzłów chłonnych, bólem mięśni, nudnościami, biegunką czy dusznościami.

Może wystąpić także niebezpieczny zespół Leyella, którego objawami są złuszczające się pęcherze oraz martwica. Prowadzi to do spełzania znacznych powierzchni naskórka. Chorobę często powoduje uczulenie na antybiotyki, leki przeciwpadaczkowe i niesterydowe leki przeciwzapalne.

Rzadko występuje choroba posurowiczna. Najczęstsza jej postać to zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz zespół Guillaina i Barre`go. Głównym winowajcą są antybiotyki.

Antybiotyki, które stosuje się w zakażeniach układu moczowego, mogą powodować obrzęk Quinckego. Łączy się to z obrzękiem jamy ustnej, warg oraz jamy nosowo-gardłowej.  Jeżeli po przyjęciu leku wystąpią niepokojące objawy, należy zgłosić się do alergologa.

Jak zdiagnozować uczulenie?

Diagnostyki dokonuje się przy użyciu testów alergicznych – przeczytaj, na czym polegają testy alergiczne. Należy przy tym pamiętać, że testy skórne są ryzykowne. Istnieje ryzyko nawrotu objawów w jeszcze większym nasileniu. Może dojść nawet do wstrząsu anafilaktycznego.

Bezpieczną metodą są testy z krwi. Komórki, które odpowiedzialne są za reakcję alergiczną, izoluje się i poddaje hodowli laboratoryjnej. Następnym krokiem jest stymulacja konkretnym lekiem. Jeżeli komórki namnażają się, oznacza to, że pacjent jest uczulony. Taka metoda diagnostyki jest trudna do wykonania u pacjentów, którzy cierpią na przewlekłe choroby i muszą regularnie przyjmować leki.

Jak leczyć alergię polekową?

Zwykle wysypka na ciele po lekach ustąpi, jeżeli przestaniemy stosować lek, który uczula. Na łagodne reakcje alergiczne skuteczne są  leki przeciwhistaminowe. W ciężkich przypadkach podaje się glikokortykosteroidy. Wstrząs anafilaktyczny wymaga szybkiego zaaplikowania zastrzyku z adrenaliną.

Reakcje alergiczne nie zawsze pojawiają się zaraz po przyjęciu leku. Niepokojące objawy mogą pojawić się nawet po tygodniu od rozpoczęcia leczenia. Należy być czujnym i bacznie obserwować swoje ciało. W razie wystąpienia reakcji alergicznych należy działać szybko.

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz