Jakie są objawy alergii na pyłki brzozy?

Jakie są objawy alergii na pyłki brzozy?

Alergia na pyłki brzozy występuje często. Alergicy muszą uważnie obserwować swój organizm, aby wiedzieć, czego się wystrzegać. Bardzo przydatne są także testy, które pomogą zdiagnozować uczulenie. Dowiedz się, czym objawia się alergia na pyłki brzozy. Sprawdź, co kryje się pod pojęciem zespołu alergii jamy ustnej. Poznaj zagrożenia i naucz się im przeciwdziałać.

Strony www Strony www

Okres pylenia brzozy

Brzoza brzozie nierówna. Drzewa, które rosną w pobliżu ruchliwych ulic na miejskich terenach, wydzielają więcej alergenów. Sytuację alergików pogarszają także zanieczyszczenia, które uszkadzają nabłonek dróg oddechowych – ułatwia to wnikanie alergenów. Warto podkreślić, że alergeny pyłków brzozy to najczęstsza przyczyna wiosennych alergii dróg oddechowych.

Druga połowa kwietnia oraz pierwsze dni maja to okres, na który przypada pylenie brzozy. Wtedy stężenie pyłku brzozy w powietrzu atmosferycznym jest bardzo wysokie.

Objawy alergii na pyłki brzozy

Objawy alergii na pyłki brzozy pojawiają się nagle. Jeżeli masz alergię, musisz liczyć się z kichaniem, łzawieniem, znacznym pogorszeniem drożności nosa. Dodatkowo twoje spojówki mogą być zaczerwienione. Typowe jest także pieczenie oczu. Warto odwiedzić alergologa i wykonać specjalistyczne testy. Z alergią należy nauczyć się żyć. Nie można ignorować symptomów.

W chwilach, kiedy stężenie pyłku brzozy jest największe, mogą wystąpić objawy astmy pyłkowej. Łączy się to z dusznością, kaszlem napadowym, świszczącym oddechem oraz uczuciem ucisku w klatce piersiowej.

Alergeny pyłku brzozy często wywołują odczyny krzyżowe. Przyczyna alergii krzyżowej leży w podobieństwie strukturalnym w budowie chemicznej alergenów wziewnych, kontaktowych oraz pokarmowych. U osoby, która jest uczulona na jeden alergen, może pojawić się niepożądana reakcja także po kontakcie z innym alergenem – przeczytaj o alergii krzyżowej.

OAS, czyli zespół alergii jamy ustnej

Należy pamiętać, że u osób, które pierwotnie są nadwrażliwe na pyłek brzozy, wtórnie może rozwinąć się OAS, czyli zespół alergii jamy ustnej – uczulenie na pokarmy, które mają alergeny identyczne z tymi  występującymi w pyłkach roślin.

Charakterystyczne objawy choroby to pokrzywka kontaktowa i obrzęk tkanek głębszych rąk oraz jamy ustnej. Częsty jest także niezależny od pyłkowicy krótkotrwały nieżyt nosa.

Pyłki brzozy reagują krzyżowo głównie z jabłkami. Jednak do grupy ryzyka zaliczyć można także gruszki, śliwki, banany, kiwi, mango, liczi oraz brzoskwinię. Uważać również należy z pomarańczami, selerem, pomidorem, papryką, marchewką oraz z ziemniakami.

Przyprawy takie jak anyż, curry, pieprz, kminek i kolendra  mogą powodować krzyżową reakcję. Podobnie lateks oraz orzechy. Niestety, należy uważać na wiele rzeczy.

Pierwszymi objawami OAS jest nietolerancja produktów surowych. Alergik źle reaguje na obieranie i spożywanie surowych jabłek. Kompot czy szarlotka nie powodują jednak reakcji alergicznych. Z czasem alergia postępuje i objawy pojawiają się także po spożyciu gotowanych czy pieczonych potraw. Lista występujących objawów także się powiększa. Alergia robi się coraz bardziej męcząca.

Nie należy spożywać pokarmów, które mogą wywołać alergię. Jeżeli dojdzie do wystąpienia objawów, należy najpierw dokładnie opłukać usta i zażyć lek przeciwhistaminowy. W przypadku trudności z oddychaniem konieczne będzie wezwanie pogotowia. Alergia może być niebezpieczna.

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz