Materiał Partnera

Jakie są największe zagrożenia dla żywotności wiązek elektrycznych?

Jakie są największe zagrożenia dla żywotności wiązek elektrycznych?
Wiązki elektryczne wykorzystuje się na ogromną skalę we wszystkich branżach, w których dostarczenie energii eklektycznej do poszczególnych podzespołów jest sprawą ze wszech miar kluczową. Choć technologia produkcji wiązek znacznie się rozwinęła, nie zmienia to jednak faktu, iż ze względu na często bardzo trudne warunki eksploatacji, są one narażone na różnego rodzaju uszkodzenia. Co w szczególności zagraża nieprzerwanej pracy wiązek elektrycznych?

Warunki pogodowe i środowisko pracy

Jednym z czynników zagrażających wiązkom elektrycznym w sposób największy, są niesprzyjające warunki środowiskowe. O czym konkretnie mowa?  Przede wszystkim o wilgoci, która ma degradacyjny wpływ na zdecydowaną większość współcześnie produkowanych materiałów. Chodzi tu zarówno o wilgoć w formie wody opadowej, czyli ciekłej, jak i w formie pary wodnej. Do czego może przyczynić się zbyt długi kontakt wilgoci z wiązką elektryczną? Do przegnicia gumowej osnowy, a co za tym idzie zwarcia. Bardzo często w takich sytuacjach urządzenia odmawiają posłuszeństwa, na samochodowych wyświetlaczach pojawia się choinka złożona z kontrolek ostrzegawczych.

Nie należy zapominać również o tym, iż wiązki elektryczną umieszczane są w agresywnych środowiskach pracy. Nierzadko zdarza się, że narażone są one na kontakt z olejami oraz smarami. Wiązki projektowane są z myślą o odgrywaniu konkretnej roli. Ich produkcją zajmują się najlepiej wyposażone i najbardziej doświadczone firmy z branży elektrycznej, do których zdecydowanie należy AQ Wiring Systems. Firma od lat słynie z dostarczania kompleksowych rozwiązań na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego, budowlanego, czy elektronicznego. Co jeszcze może stanowić zagrożenie dla wiązek?

Uszkodzenia mechaniczne

Jako że wiązki elektryczne wykorzystuje się w produktach AGD, RTV, samochodach, pojazdach rolniczych, samolotach, czy systemach uzbrojenia konwencjonalnego, narażone są one na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Ze względu na eksploatację ww. sprzętu, bardzo często dochodzi do przecięcia wiązki elektrycznej. Jak objawia się ta awaria? Brakiem możliwości. Warto również wspomnieć o tym, że uszkodzenie wiązki elektrycznej może mieć charakter nagły lub postępowy.

W pierwszym przypadku na skutek oddziaływania dużej siły dochodzi do natychmiastowego rozerwania struktury, w drugim zaś, usterka rozwija się w sposób powolny, acz systematyczny. Przyczyną takiego staniu rzeczy mogą być zarówno wady konstrukcyjne, jak i niewłaściwa eksploatacja. W razie wystąpienia awarii, w zależności od jej rozległości, najczęściej stosowaną metodą naprawy jest lutowanie.

Opracowanie:
Łódź, Zakładowa 99
tel. 42 676 06 61
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz