Materiał Partnera

Jakie są największe wady i zalety podłóg drewnianych?

Jakie są największe wady i zalety podłóg drewnianych?
Drewniane podłogi są stosowane w budownictwie od lat. Możemy je spotkać zarówno w starych, klasycznych domach, jak i tych najbardziej innowacyjnych. Mogą być materiałem nie tylko trwałym i ciepłym, ale przede wszystkim bardzo estetycznym pod względem wizualnym. Jakie są największe zalety i wady podłóg z drewna i które z nich najlepiej wybrać do swojego domu?

Lite drewno czy panele?

Drewno drewnu nierówne, dlatego warto zastanowić się, który materiał najbardziej spełnia Twoje oczekiwania.  Panele podłogowe są rozwiązaniem tanim i bardzo popularnym, jednak nie mają wielu cech, które posiada drewno lite. Specjaliści z Zakładu Stolarskiego Iskra, który zajmuje się wytwarzaniem desek podłogowych, podkreślają, że nawet najwyższej jakości panele nie będą miały wszystkich zalet drewna. Do swoich klientów kierują wyłącznie najwyższej jakości materiały, charakteryzujące się wyjątkową trwałością i odpornością na niesprzyjające warunki środowiska.

Panele są najczęściej wykonane z surowców drewnopodobnych, które formuje się w deski warstwowe. Powierzchnia może być drewniana, laminowana lub winylowa. Mogą występować w niemal wszystkich wariantach kolorystycznych, jednak to jedna z niewielu ich zalet. Panele będą odpowiednie dla osób, które posiadają ograniczony budżet i szukają rozwiązania łatwego oraz szybkiego w montażu. Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości i wieloletniej trwałości podłogi – zdecydowanie lepiej wybrać lite drewno.

Zalety podłóg z litego drewna

Podłoga zawsze powinna być solidna i musi podobać nam się wizualnie. Dopiero gdy posiada te dwie cechy, można zwracać uwagę na pozostałe parametry. Największe zalety desek podłogowych to przede wszystkim:

  • Ciepło i uniwersalność – nie wychładzają się tak szybko, jak podłogi wykonane z innych materiałów np. płytek ceramicznych lub granitu. Nie bez powodu to właśnie z drewna są wykonywane podłogi w góralskich chatach. Dodatkowo wprowadzają bardzo przytulną atmosferę i pasują do każdego domu.
  • Naturalny charakter – doskonale prezentują się w przypadku budynków rustykalnych lub budowanych w ekologicznym klimacie. To w 100% naturalny surowiec.
  • Trwałość i możliwość odnawiania – podłoga z litego drewna nie tylko wytrzymuje wiele lat bez konieczności renowacji, ale może być łatwo odnowiona. Zniszczone panele lub płytki wymagają całkowitej wymiany. W przypadku drewna wystarczy lekko je zeszlifować, a następnie ponownie zaimpregnować, by znów wyglądało jak nowe.
  • Izolacja – grube deski mają doskonałe właściwości izolacyjne. To jeden z niewielu naturalnych surowców, który posiada tego typu cechy.
Opracowanie:
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz