Artykuł sponsorowany

Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy modzelami a odciskami?

Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy modzelami a odciskami?

Z medycznego punktu widzenia pomiędzy modzelami a odciskami istnieje wiele istotnych różnic, choć przez samych pacjentów pojęcia te często są mylone i zupełnie niesłusznie traktowane w kategoriach synonimów. Okazuje się jednak, że za pojawienie się obu opisywanych przypadków odpowiadają inne przyczyny, a co za tym idzie, sposoby poradzenia sobie z problemem również są odmienne. Z jakimi zatem informacjami na ten temat warto się zapoznać i gdzie szukać kompleksowej pomocy?

Modzele a odciski – najistotniejsze różnice

W niektórych przypadkach modzele rzeczywiście mogą przypominać swoim wyglądem odciski, acz różnica polega przede wszystkim na tym, że w przeciwieństwie do nich nie mają one jądra, które naciska na zakończenia nerwowe i powoduje ból. Co równie istotne – modzele występują w odcieniach kremowych lub żółtych, a na ich powierzchni widoczne są linie skóry. Odciski natomiast najczęściej przyjmują kolor biały i zazwyczaj są mniejsze od modzeli.

Jak podkreśla doświadczony specjalista z Mobilnego Gabinetu Podologicznego Na Bosaka, odcisk to zgrubienie bardziej ograniczone niż modzel, które wnika bardzo głęboko w warstwy skóry. Powstaje wskutek skoncentrowanego oraz długotrwałego ucisku. Może mieć kształt okrągły, owalny lub klinowy. Modzele to inaczej hiperkeratoza. W dużym skrócie jest to zjawisko nadmiernego, przyspieszonego namnażania komórek skóry, która staje się zgrubiała i wypukła, a jej powierzchnia może być popękana, gładka lub szorstka. Choć modzele mogą przyczynić się do obniżenia komfortu chodzenia, to nie powodują one bólu w sposób bezpośredni.

Jak poradzić sobie z modzelami i odciskami?

Wciąż dość często można zetknąć się z sytuacją, w której po pojawieniu się odcisków i modzeli, pacjenci odkładają wizytę u specjalisty na później. W pierwszej kolejności podejmowane są próby samodzielnego poradzenia sobie z problemem. Służą do tego m.in. dostępne w aptekach preparaty. Niestety środki te często używane są w nieprawidłowy sposób lub w zbyt dużej ilości, co powoduje jeszcze większy ból i dyskomfort podczas chodzenia. W rezultacie pacjenci starają się nie obciążać obolałego miejsca i zmieniają swój wzorzec chodu. W dłuższej perspektywie zmiana taka powoduje bóle w obrębie kolan, bioder, a nawet kręgosłupa.

Aby nie narażać się na zupełnie niepotrzebne ryzyko pogorszenia stanu zdrowia, zaraz po dostrzeżeniu modzeli lub odcisków, warto udać się do doświadczonego podologa, który wskaże najlepszy wariant dalszego postępowania. Gdzie zatem szukać najlepszych ofert? Wyjątkowo atrakcyjnie przedstawia się propozycja przygotowana przez podologa Mobilnego Gabinetu Podologicznego Na Bosaka. To właśnie tutaj wszyscy zainteresowani mogą liczyć zarówno na indywidualne podejście do każdego przypadku, jak i konkurencyjne ceny świadczonych usług.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz