Artykuł sponsorowany

Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy metodami spawania MIG/MAG oraz TIG?

Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy metodami spawania MIG/MAG oraz TIG?

Spawanie to najczęściej wykorzystywany rodzaj obróbki metali, polegający na trwałym połączeniu ze sobą przynajmniej 2 elementów. W zależności od rodzaju materiału oraz od warunków towarzyszących całemu procesowi wykonawcy mają do swojej dyspozycji kilka podstawowych technik – MIG/MAG oraz TIG. Wybór odpowiedniej pozwala uzyskać optymalne rezultaty estetyczne oraz techniczne. Z jakimi informacjami na ten temat warto się zatem zapoznać?

Spawanie MIG/MAG, czyli co?

Z technicznego punktu widzenia – MIG to nic innego niż metoda spawania łukowego elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych. W tym przypadku cały proces obróbki metali polega na wykorzystaniu specjalistycznego drutu elektrodowego, który jednocześnie pełni funkcję spoiwa. Podczas spawania stosowane są jedynie szlachetne gazy osłonowe takie jak m.in. hel, argon, a także ich mieszanki w odpowiednich proporcjach.

Jak podkreślają doświadczeni specjaliści z firmy Wit Muter, jest to metoda opracowana z myślą o łączeniu ze sobą materiałów, które w swoim składzie nie zawierają żelaza. Jeżeli natomiast chodzi o drugie z wymienionych rozwiązań technologicznych, czyli MAG – to do spawania wykorzystywany jest drut proszkowy lub pełny. Osłonę stanowią tutaj dwutlenek węgla lub mieszanki gazów zawierające tlen, dwutlenek węgla i argon. Metodę MAG na szeroką skalę stosuje do spawania stali wysokostopowych, niskostopowych oraz niestopowych. Z jakimi jeszcze informacjami warto się zapoznać?

Czym jest metoda spawania TIG?

W bardzo dużym skrócie – technika ta polega na spawaniu elektrodą nietopliwą w osłonie gazów obojętnych. Podczas obróbki TIG wykorzystuje się gazy takie jak argon, hel oraz ich mieszanki. Swoje szczególne zastosowanie metoda ta znajduje podczas spajania ze sobą elementów stali niskostopowych i wysokostopowych, a także metali nieżelaznych. Specjaliści z branży są absolutnie zgodni co do tego, że pozwala ona uzyskać zdecydowanie najlepsze rezultaty techniczne i estetyczne.

Czy jednocześnie oznacza to, że klienci zainteresowani ofertę usług spawalniczych otrzymują do swojej dyspozycji rozwiązanie doskonałe? Okazuje się, że nie do końca. Technika TIG ma także swoje minusy. Mowa tutaj przede wszystkim o niskiej wydajności – oczywiście w porównaniu do 2 wcześniej opisywanych metod. Co warte podkreślenia – jakość uzyskanych podczas całego procesu obróbki spoin zależy wyłącznie od umiejętności spawacza. Dlatego też poszukując kompleksowej obsługi w tym zakresie, należy zwrócić uwagę jedynie na doświadczonych usługodawców.  

Opracowanie:
Chojnice, Wysoka 26
tel. 602 245 016
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać

Polecane produkty