Materiał Partnera

Jakie są najważniejsze parametry lęgowych budek dla ptaków?

Jakie są najważniejsze parametry lęgowych budek dla ptaków?

Obecnie możemy zauważyć gwałtowny rozwój miast, który wiąże się z wycinaniem rozległych terenów zielonych. W związku z tym zwierzęta, a dokładniej ptaki nie posiadają odpowiednich warunków do życia. Wiele osób decyduje się więc na zakup budek lęgowych dla ptaków, które zostaną umieszczone w domowym ogrodzie czy też parku. Istnieją parametry, na które powinniśmy zwrócić dużą uwagę, zanim kupimy konkretny model.

Materiały użyte do produkcji

Oczywiście materiał ma ogromny wpływ na komfort oraz wytrzymałość domków dla ptaków. Najczęściej do ich produkcji wykorzystuje się wodoodporną sklejkę, płyty OSB czy też troci beton. Specjaliści z firmy Andrew Andrzej Mulawa przestrzegają przed zakupem metalowych modeli, gdyż te pod wpływem promieni słonecznych gwałtownie się nagrzewają. Mogą więc poparzyć znajdujące się w środku zwierzęta. Z pewnością dobrym wyborem nie będzie też plastik, który może zacząć się roztapiać. Budki lęgowe dla ptaków często posiadają również drewniany patyczek przy otworze wlotowym. To nie jest dobre rozwiązanie, gdyż może sprzyjać pojawianiu się różnego rodzaju drapieżników. Z kolei praktycznie każdy gatunek ptaków świetnie radzi sobie bez tego typu dodatków. Jak widać, istnieje grupa parametrów, na które powinniśmy zwrócić największą uwagę.

Lokalizacja domków dla ptaków

Wbrew pozorom ich lokalizacja ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania tych zwierząt. Powinny być one umieszczane w zacienionym miejscu do godzin popołudniowych. Oczywiście ważny jest również niski poziom hałasu. Budki lęgowe dla ptaków warto wieszać w miejscach, gdzie będziemy mogli je obserwować z daleka. W przypadku posiadania kilku modeli niezbędne jest zachowanie 30 metrów odstępu. W przypadku wróbli oraz szpaków odległość wynosi więcej niż 2 metry. Budki lęgowe dla ptaków powinny być wieszane na wysokość około 4 metrów. Najczęściej montowane są one przy pomocy gwoździ aluminiowych. Niezbędne jest rozpoczęcie od montażu listwy, która przybijana jest do konarów drzewa. Dopiero do niej możemy zamontować całą skrzynkę. Tak naprawdę budki dla ptaków mogą być montowane przez cały rok, jednak najkorzystniejszy okres przypada na jesień, zimę oraz początek wiosny. Pozwoli to na odpowiednie przeżycie zimy tym właśnie zwierzętom. Dla wielu gatunków będzie to również idealne miejsce do rozrodu.
Opracowanie:
Luchów Dolny 89
tel. 663 263 846
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz