Artykuł sponsorowany

Jakie są najważniejsze parametry ekspresów do kawy?

Jakie są najważniejsze parametry ekspresów do kawy?

Parametry ekspresów do kawy wpływają na ich właściwości użytkowe. Trwałość zastosowanych w sprzęcie rozwiązań decyduje o żywotności urządzenia, a funkcje dodatkowe o wygodzie jego użytkowania. Najważniejsze właściwości ekspresu to ciśnienie, rodzaj młynka, sposób zaparzania oraz ilość filiżanek możliwych do przygotowania w trakcie jednego cyklu.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu ekspresu?

Wybierając ekspres, warto dokładnie przeanalizować jego właściwości. Do najważniejszych cech sprzętu należą:

  • Ciśnienie – ekspresy mogą być niskociśnieniowe i pracować na poziomie około 4 bar. W ekspresach wysokociśnieniowych osiągana jest moc nawet 9 bar, co wpływa na szybkość przyrządzania napoju oraz poprawia jego smak i aromat;
  • Rodzaj młynka – ekspresy ciśnieniowe zwykle posiadają wbudowany młynek żarnowy stalowy lub ceramiczny. Ekspresy kolbowe i przelewowe wymagają dokupienia osobnego urządzenia;
  • Ilość zaparzanych kaw w trakcie cyklu – w ekspresach ciśnieniowych ilość przyrządzanych jednocześnie kaw zależna jest od wielkości jednostki zaparzającej. W ekspresach przelewowych kawa trafia do dzbanka, który mieści kilka kubków napoju.

Sprzedawcy ekspresów do kawy z firmy BiCafe do tej listy dodają także urządzenie do podgrzewania filiżanek przed wlaniem napoju oraz osprzęt umożliwiający regulowanie wlotu kawy i dopasowania jego wysokości do posiadanych kubków.

Jakie funkcje powinien mieć ekspres?

Funkcje dodatkowe decydują o komforcie użytkowania urządzenia. Warto zatem zwrócić uwagę na system spieniania mleka. W nowoczesnych ekspresach ciśnieniowych montowana jest specjalna dysza, a w tańszych modelach dmuchawka do mleka. Pojemnik może być zintegrowany lub niezależny. W niektórych typach dostępna jest funkcja podgrzewania samej wody lub samego mleka. Przydatnymi funkcjami każdym ekspresie do kawy jest możliwość dopasowania mocy kawy i objętości napoju do swoich preferencji. Niektóre modele pozwalają na regulacje stopnia zmielenia ziaren. Warto także zwrócić uwagę, aby wybrany sprzęt posiadał wbudowany wyświetlacz, który znacznie ułatwia jego obsługę.

Istotne w kontekście wygody korzystania z ekspresu do kawy jest opcja samoczynnego czyszczenia i odkamieniania. Konserwacja sprzętu wpływa na jego żywotność, a także na smak kawy. Twardość wody należy zbadać testerem i wprowadzić odpowiednie ustawienia w ekspresie. Warto wybrać ekspres ze wbudowanym filtrem, który pochłania substancje chemiczne psujące smak kawy, a także zapobiega tworzeniu się osadów wapiennych. Alternatywą jest zakup czajnika filtrującego wodę lub nakładki na kran.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz