Artykuł sponsorowany

Jakie są najpopularniejsze usługi spawalnicze?

Jakie są najpopularniejsze usługi spawalnicze?

Jak powszechnie wiadomo, metoda spawania zależy od tego, jakie są warunki, rodzaj materiału czy po prostu rodzaj prac. Przyjrzyjmy się zatem najpopularniejszym usługom spawalniczym oraz ich charakterystyce.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje spawania?

Najczęściej możemy się spotkać z metodami TIG oraz MIG. Ta pierwsza polega na dostarczeniu ciepła przy użyciu nietopliwej elektrody wolframowej. Odbywa się w otoczeniu gazu ochronnego - najczęściej argonu lub helu. Chroni on bowiem spoinę i elektrodę przed utlenieniem. Ta metoda jest bardzo uniwersalna - można spawać prawie wszystkie metale i stopy. Jest niestety bardzo powolna, więc przy grubszych elementach musimy się liczyć z niską wydajnością. Drugą metodą jest MIG, którą możemy kojarzyć z migomatem, urządzeniem niezbędnym w tym procesie. Proces różni się od TIG tym, że używamy topliwej elektrody. To również uniwersalna metoda, jednak finalny efekt w dużej mierze zależy od umiejętności spawacza.

Pokrewną metodą do MIG jest MAG. Różnice między nimi leżą w gazie ochronnym. W metodzie MIG, gaz, którego używamy, musi być chemicznie obojętny. Podobnie jak w metodzie TIG, używa się argonu lub helu. W przypadku metody MAG, niezbędny jest gaz ochronny chemicznie aktywny, czyli na przykład dwutlenek węgla. Spawanie wcześniej wspomnianym migomatem jest stosowane praktycznie w każdej gałęzi przemysłu spawalniczego – od stoczni po produkcję zbiorników ciśnieniowych czy rurociągów.

Znana jest również metoda gazowa.

Bardzo często widzimy ten sposób na filmach kinowych. Polega on na nadtapianiu brzegów spawanego materiału, stosując palnik z gazem, najczęściej acetylenem. Do zalet tej metody na pewno należy wysoka wydajność i szybkość spawania, oraz duży zakres spawanych grubości. Jest to też prostsza metoda, w porównaniu do wyżej opisanych procesów spawania elektrycznego. Niestety, nie jest pozbawiona też wad. Spoiny, które powstają na skutek metody gazowej, są zdecydowanie bardziej zauważalne i mniej estetyczne. Możemy nią spawać stal o niższych zawartościach węgla, a i koszty zużycia gazu będą większe, niż w metodach TIG, MIG czy MAG.

Najważniejszą kwestią jest umiejętność dopasowania metody do danego zlecenia. To jednak należy zostawić profesjonalistom, takim jak firma ADMET. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu na rynku ich usługi spawalnicze wyróżniają się najwyższą jakością.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz