Materiał Partnera

Jakie są najpopularniejsze stałe materiały opałowe?

Jakie są najpopularniejsze stałe materiały opałowe?

Okres zimowy kojarzy nam się przede wszystkim ze świętami czy feriami, jednak jest to również czas, w którym temperatura na zewnątrz jest wysoce ujemna. Ogrzewanie mieszkań w blokach nie jest w tym przypadku problemem, ponieważ odpowiada za to miejska elektrociepłownia. Jednak mieszkając w domu jednorodzinnym, to my sami musimy się tym zająć. Poznajmy najpopularniejsze rodzaje stałych materiałów opałowych.

Węgiel kamienny

Wydobywany w wielu kopalniach na terenie naszego kraju materiał, bez którego niegdyś nie mogły obyć się osoby posiadające w swoich domach piece czy kotły jak również i przemysł kolejowy, ponieważ to właśnie węgiel stosowany był w parowozach określanych potocznie kopciuchami. Węgiel kamienny jest skałą osadową pochodzenia roślinnego, którą ze względu na uziarnienie dzielimy między innymi na takie typy jak orzech, groszek czy miał. Wartość opałowa węgla kamiennego sięga od 15 do 30 MJ/kg.

Węgiel brunatny

Podobnie jak węgiel kamienny tak i tutaj jest to skała osadowa pochodzenia roślinnego. Powstał on dokładniej rzecz ujmując ze szczątków roślin, które nie miały dostępu do powietrza. Zawartość węgla w tej mieszance wynosi około 70% a dzieli się go między innymi na takie typy jak kęsy, gruby, miał czy niesort. Wartość opałowa tego materiału wynosi zwykle od 7 do 21 MJ/kg.

Koks opałowy

Jest to materiał opałowy pochodzenia węglowego, który powstaje w procesie koksowania. Proces ten polega na umieszczeniu węgla w koksowniku, czyli piecu przemysłowym po to ,aby go wygrzać w temperaturze sięgającej nawet 1000 stopni Celsjusza. Stosuje się w tym celu różne typy gazów spalinowych. Wartość opałowa koksu wynosi zwykle około 25-27 MJ/kg.

Ekogroszek

Najbardziej proekologiczny spośród wszystkich wymienionych w naszym artykule rodzaj materiału opałowego. Wytwarzany jest on z wysokokalorycznego węgla kamiennego lub też węgla brunatnego o niewielkiej zawartości siarki, wody oraz materiałów niepalnych i niskiej spiekalności. Zarówno cechą charakterystyczną jak i jedną z zalet ekogroszku jest to, że podczas jego spalania do atmosfery nie przedostają się ogromne ilości szkodliwych substancji jak również i zostają po nim tak naprawdę tylko śladowe ilości popiołu. Średnia wartość opałowa ekogroszku wynosi zazwyczaj od 24 do 26 MJ/kg.

Miał węglowy

Jest to tak naprawdę bardzo rozdrobniony rodzaj węgla kamiennego, którego uziarnienie wynosi mniej więcej od 1 do 6 mm zaś jego wartość opałowa jest nieco niższa, aniżeli ma to miejsce w przypadku materiałów o większym uziarnieniu.

Skąd wziąć materiały opałowe?

Wysokiej klasy materiały opałowe takie jak wyżej wymienione typy węgla, koks, miał czy ekogroszek znaleźć można w ofercie firmy Junior s.c.

Opracowanie:
Bolesławiec, al. Tysiąclecia 48a
tel. 75 732 55 15
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz