Artykuł sponsorowany

Jakie są najczęstsze błędy przy wykonywaniu wykopów pod fundamenty?

Jakie są najczęstsze błędy przy wykonywaniu wykopów pod fundamenty?

Wykonywanie wykopów pod fundamenty to bardzo ważny element każdej inwestycji budowlanej. To w dużej mierze od niego zależeć będzie jej powodzenie i to, czy postawiony budynek będzie trwały i solidny. Niestety na etapie tego typu prac można popełnić wiele błędów, które będą rzutować na dalsze kroki. Jakie są najczęstsze z nich oraz w jaki sposób można ich uniknąć? Serdecznie zapraszamy do lektury.

Pozostawienie warstwy humusu przy fundamentach

Przed podjęciem prac budowlanych, górną warstwę ziemi (do głębokości 30 cm) powinno usunąć się z tej części terenu na którym będą wykonywane prace budowlane. Wynika to z faktu, że resztki żyznej ziemi (tzw. humusu) mogłyby uszkadzać izolację fundamentów. Problem ten wynika z obecności w takiej glebie grzybów oraz mikroorganizmów kumulujących bardzo dużo wilgoci – to właśnie one mogą w krótkim czasie doprowadzić do niszczenia podstawy budynku.

Nieprawidłowe zabezpieczenie wykopów

Błędem, który można popełnić na etapie wykonywania wykopów po fundamenty jest też nieprawidłowe zabezpieczenie wykopu przed obsypującą się ziemią. W tym przypadku pod uwagę należy wziąć m.in. spoistość gruntu, czyli jego wytrzymałość na ścinanie się. Będzie miała ona wpływ choćby na wybór szalunku oraz tego, jak powinien być wzmocniony wykop.

Niedostateczne zbrojenie fundamentu

Kolejnym błędem jest niedostateczne zbrojenie, które bardzo często objawia się brakiem ciągłości w jego poprowadzeniu. Niezbędne jest więc dodatkowe zbrojenie w narożach i wszędzie tam, gdzie występują łączenia, dla zagwarantowania solidności konstrukcji.

Brak odpowiedniej hydroizolacji

Destrukcyjne dla fundamentów będą również woda gruntowa i opadowa przedostające się przez warstwę gruntu. Aby tego uniknąć, podstawą jest staranne wykonanie hydroizolacji, szczególnie tam, gdzie mamy do czynienia z gruntami podmokłymi. Współcześnie służą do tego celu m.in. masy polimerowo-bitumiczne, które wykazują się praktycznie natychmiastową odpornością na wodę.

To jak ważne jest prawidłowe wykonanie wykopów pod fundamenty potwierdza ekspert w tej dziedzinie, firma Dagerwiatr z Radomska w woj. łódzkim. Od 15 lat specjalizuje się ona w wykonywaniu wykopów pod fundamenty elektrowni wiatrowych na terenie Unii Europejskiej, dzięki czemu gwarantuje profesjonalne podejście oraz tak niezbędną w tej dziedzinie wiedzę. Dagerwiatr świadczy dodatkowo usługi koparko-ładowarką, usługi koparką, a także pomoc w zakresie innych robót ziemnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz