Artykuł sponsorowany

Jakie są najczęstsze awarie przewodów kominowych?

Jakie są najczęstsze awarie przewodów kominowych?
Jak wiadomo, instalacja grzewcza pełni bardzo ważną funkcję w każdym budynku. Jednym z jej elementów jest komin, który odprowadza gazy powstające w komorze kotła, a także umożliwia przeprowadzanie procesów spalania. Aby jednak mógł on pełnić swoją funkcję, niezbędna jest odpowiednia konserwacja i szybka reakcja w razie wystąpienia awarii. Wszelkie usterki mogą bowiem nie tylko zaburzać funkcjonowanie całej instalacji, ale również być zagrożeniem dla zdrowia i życia domowników. Zastanówmy się więc, jakie są najczęstsze awarie komina. 

Niedrożność przewodów kominowych

Jak zostało wspomniane, komin wymaga odpowiedniej konserwacji, a więc regularnego czyszczenia oraz przeglądów. W przeciwnym wypadku w przewodach kominowych może pojawić się mech lub ptaki ulokują tam swoje gniazda. Takie sytuacje dotyczą zwłaszcza kominów, które przez dłuższy czas były nieużywane. Skutki natomiast są bardzo niebezpieczne – zablokowany przewód kominowy niesie z sobą zagrożenie zatrucia czadem. 

Kreozot

Produktem ubocznym procesu spalania jest smoła brązowa lub czarna. W połączeniu z sadzą, która przyczepia się do ścian komina, tworzy kreozot. Zaburza on przepustowość komina, co z kolei stwarza zagrożenie wystąpienia pożaru. Nawet niewielka ilość tej substancji stanowi przeszkodę dla prawidłowego funkcjonowania instalacji grzewczej, a także przyspiesza zużywanie się i korozję. Dlatego tak ważne są regularne przeglądy przewodów kominowych.

Uszkodzenia konstrukcji lub wnętrza komina

Przewody kominowe zabezpieczane są specjalnymi wkładami – te natomiast mogą ulec korozji lub uszkodzeniom mechanicznym. Użytkowanie instalacji z uszkodzonymi przewodami może mieć fatalne skutki, takie jak zawilgocenia ściany kominowej, a nawet pożar obiektu. To również ryzyko zatrucia tlenkiem węgla. Natomiast uszkodzenia konstrukcji wynikają zwykle z wykorzystania niskiej jakości zaprawy. Wówczas wilgoć wnika do wnętrza komina i powoduje jego destrukcję. 

Nieodpowiednia wentylacja

Zgodnie z wymogami prawnymi, otwór wentylacyjny ulokowany w pomieszczeniach z paleniskiem powinien posiadać co najmniej 200 cm2. W przypadku nieprawidłowych wymiarów, możemy zauważyć dym w pomieszczeniu. Oznacza to, że problem leży w niewłaściwej wentylacji. 

Gdzie szukać pomocy?

To oczywiście nie wszystkie usterki przewodu kominowego, z którymi możemy się spotkać. Kluczowe jest jednak regularne weryfikowanie stanu komina, aby móc w porę zareagować. W tym celu korzystajmy z pomocy specjalistów, na przykład z Zakładu Usług Kominiarskich Jana Szczepaniaka. Kominiarz zajmie się nie tylko czyszczeniem czy przeglądem komina, ale również naprawami w razie potrzeby. 
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz