Materiał Partnera

Jakie są korzyści z linii do produkcji palet?

Jakie są korzyści z linii do produkcji palet?

Produkcja Palet w Polsce cieszy się ogromnym zainteresowaniem klientów. Liczba wyprodukowanych palet stale rośnie, dochodząc do niemal 100 milionów w skali roku. Przyjrzyjmy się, w które wysokowydajne linie warto zainwestować oraz dlaczego warto zaopatrzyć się w takie maszyny.

Zalety linii produkcyjnych

Wskutek rozwoju handlu i powstawania coraz to nowszych centrów logistycznych w Polsce zwiększa się zapotrzebowanie na standaryzowane opakowania drewniane. Nasz kraj jest jednym ze światowych liderów w produkcji tych nośników. Produkcja palet z wykorzystaniem traku, pilarki poprzecznej i ręcznej gwoździarki, powoli odchodzi do lamusa. Rynek wymaga od producentów wysokiej jakości deski paletowej o dużej precyzji wymiarowej. Aby uzyskać jak największą dokładność, niezbędne jest zautomatyzowanie procesu produkcji. Automatyzacja niesie ze sobą duże oszczędności i rozwiązuje problem kadrowy. Praca w dużym hałasie i niebezpiecznych warunkach powoduje bowiem, że pozyskanie pracowników wiąże się z dużymi nakładami finansowymi i jest niezwykle uciążliwe. Początkowe koszty stworzenia linii produkcyjnej bardzo szybko się zwrócą.

Kiedy warto zautomatyzować produkcję?

Z doświadczeń dużych firm wynika, że nawet niewielki zakład produkujący palety nie przebije się na rynku, jeżeli od razu nie rozpocznie wytwórstwa palet na hydraulicznej zbijarce od sprawdzonego producenta, np. BrydexB. Co więcej, ten typ automatyzacji jest traktowany jako innowacja procesowa, przez co może być ważnym argumentem w przypadku starania się o środki unijne.
Najlepszym wyborem dla początkujących przedsiębiorców są zbijarki przeznaczone do produkcji palet typu EUR/EPAL jak i CHEP czy BPR z zestawem matryc do europalet.

Roboty na linii produkcyjnej

Ciekawym rozwiązaniem w przemyśle drzewnym są roboty, które pracują w linii produkcyjnej. Jeden jest wykorzystywany do przekręcania blatów i palet. Pionowa kolumna obraca się w zakresie 90 stopni, dzięki czemu zasięg chwytaka może być w pełni wykorzystany. Tego typu robot pracuje na niewielkiej przestrzeni w osi pionowej, przez co sprawdzi się nawet w małych pomieszczeniach.

W przypadku firmy, która nie posiada własnego zaplecza drzewnego, dobrym rozwiązaniem będzie sprzężenie maszyny z kanterem do kłód i maszyny pryzmującej z czterema piłami. Taki zestaw umożliwia zoptymalizowanie cięcia kłód, których średnica jest nie większa niż 350 mm. Wskutek cięcia otrzymuje się centralną pryzmę oraz dwie deski boczne. To optymalne rozwiązanie w przypadku produkcji palet z tańszego drewna mało oraz średniowymiarowego.

Linia do produkcji nadstawek paletowych

Urządzeniem, które znacznie przyspiesza i automatyzuje proces produkcji palet, jest linia do wytwórstwa nadstawek paletowych.  Maszyna zastępuje 4-5 pracowników, przy czym jej wydajność jest znacznie większa niż w przypadku czynnika ludzkiego.

W ramach linii produkcyjnej możemy wyodrębnić kilka stacji:

  • Stacja 1 – Załadunek desek.

Operator zakłada pakiet desek na stację. Deski pojedyncze są pakowane i transportowane na podajnik łańcuchowy. Proces może zostać zautomatyzowany.

  • Stacja 2 – Zszywanie desek

Dotyczy procesu produkcyjnego desek podwójnych.

  • Stacja 3 – Wiercenie i wkładanie nitów

Czynności odbywają się przez podajnik wibrujący nitów.

  • Stacja 4 – Obrót deski
  • Stacja 5 – Załadunek zawiasów

Załadunek odbywa się za pomocą podajnika taśmowego pakietów zawiasów

  • Stacja 6  - Prasowanie
  • Stacja 7 – Odkładanie desek na platformę

Platformą jest winda nożycowa, która opada stopniowo po rozładunku.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz