Artykuł sponsorowany

Jakie są konsekwencje prawne rozwodu? Kancelaria Adwokacka Maria Ferić

Jakie są konsekwencje prawne rozwodu? Kancelaria Adwokacka Maria Ferić

Polskie sądy rozpatrują coraz więcej spraw rozwodowych. Wynika to między innymi z obecnego tempa życia i łatwości w nawiązywaniu nowych związków. Nie wszystkie małżeństwa wytrzymują próbę czasu – w niektórych sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest rozstanie z obecnym partnerem na drodze sądowej. Jednak nie wszyscy z nas są świadomi konsekwencji prawnych rozwodu, które mogą wpłynąć na nasze przyszłe decyzje. Co powinniśmy wiedzieć, jeśli decydujemy się na trwałe rozstanie ze współmałżonkiem?

Kiedy najczęściej dochodzi do rozwodu?

Statystyki pokazują, że rozpada się co czwarte polskie małżeństwo, a z roku na rok zawiera się coraz mniej formalnych związków. Ta informacja daje wiele do myślenia, na przykład w kwestii znaczenia przysięgi małżeńskiej. Choć w większości przypadków małżonkowie rozstają się polubownie, odwołując się do niezgodności charakterów, rozwody mogą być również źródłem ogromnego cierpienia jednego z partnerów lub nawet całej rodziny. Do najczęstszych przyczyn rozwodów zaliczymy:

  • niewierność małżeńską,

  • stosowanie przemocy zarówno fizycznej, jak i psychicznej oraz finansowej,

  • nadużywanie alkoholu lub innych substancji uzależniających,

  • nieuzasadnione opuszczenie współmałżonka/rodziny,

  • brak wsparcia współmałżonka w wychowywaniu potomka.

Sąd może orzec rozwód bez wskazywania winy któregokolwiek z małżonków. Jedna lub obie strony mogą również zostać obarczone odpowiedzialnością za niepowodzenie związku. Postępowanie rozwodowe dążące do orzeczenia o winie może ciągnąć się latami. Dlatego dobrze jest skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata, który będzie reprezentował nasze interesy w sądzie.

Konsekwencje prawne rozwodu

Najważniejszym i najbardziej oczywistym rezultatem rozwodu jest to, że byli małżonkowie mogą ponownie zawrzeć związek małżeński. Kobieta może wrócić do panieńskiego nazwiska, jeśli tak zdecyduje. Jeśli okaże się, że jedna ze stron jest winna rozpadowi pożycia, niewinny małżonek może wystąpić o alimenty. W przypadku małżeństw, które razem wychowywały małoletnie dzieci, sąd musi rozstrzygnąć komu przyznana zostanie władza rodzicielska i orzec wysokość alimentów. Do zapłaty zobowiązany jest rodzic, z którym dzieci nie mieszkają na co dzień.

Na specjalny wniosek obojga lub jednego z małżonków sąd zajmuje się także podziałem majątku wspólnego. Tego typu wnioski przygotowuje adwokat z Kancelarii Adwokackiej Maria Ferić. W momencie rozwodu między byłym mężem i byłą żoną następuje rozdzielność majątkowa. Małżonkowie nie dziedziczą po sobie w przypadku śmierci jednego z nich. Ostatecznym skutkiem prawnym rozwodu jest brak domniemania, że dziecko urodziło w związku małżeńskim, jeśli poród nastąpił po upływie 300 dni od orzeczenia sądu.

Opracowanie:
Katowice, Astrów 10
tel. 502 031 548
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz