Artykuł sponsorowany

Jakie są kompetencje prywatnego detektywa?

Jakie są kompetencje prywatnego detektywa?

Prywatni detektywi to postaci bardzo tajemnicze. Kojarzy się ich z powodującymi dreszczyk ekscytacji sprawami kryminalnymi. Ale czy detektywi w prawdziwym życiu rzeczywiście działają tak jak ci z seriali? Niestety wygląda to nieco inaczej. Detektywi pracują według określonych norm i nie mogą przekroczyć pewnych granic. A zatem, czym tak naprawdę się oni zajmują i na ile mogą sobie pozwolić?

Po co wynajmuje się detektywa?

Zadaniem detektywa jest zbieranie informacji, a potem analizowanie ich i przekazywanie klientowi. Dane mogą dotyczyć zarówno osób, jak i zdarzeń, a także przedmiotów. Przykładem działań podejmowanych przez detektywa jest sprawdzenie, czy jakaś informacja jest prawdziwa. Z usług tego specjalisty mogą korzystać firmy ubezpieczeniowe, które mają wątpliwości co do wiarygodności zgłoszeń o szkodach. Poza tym, prywatni detektywi poszukują czasem zaginionych lub ukrywających się osób. Są również zatrudniani przez przedsiębiorstwa, w których doszło do wykorzystania znaków towarowych wbrew prawu. Wymienione wyżej czynności to jednak tylko przykłady działań detektywów. Zakres działań specjalistów jest znacznie szerszy.

Detektyw – co może, a czego nie?

Zanim detektyw przystąpi do działania, musi zostać podpisana umowa pomiędzy nim a klientem.

Warto pamiętać, że nie może on ani korzystać ze środków technicznych czy metod wykorzystywanych przez policję, czy wojsko, ani nie powinien wykonywać typowych dla tych organów czynności operacyjno-rozpoznawczych. Jest to zabronione prawnie, więc gdyby ten zakaz został złamany, detektywowi groziłaby kara grzywny, a nawet pozbawienia wolności – wyjaśnia pracownik Biura Ochrony GABOR, które współpracuje z profesjonalnymi detektywami.

Specjaliści po wykonaniu zadania przedstawiają zleceniodawcom wyniki dochodzenia. Najczęściej przygotowują oni specjalne sprawozdanie.

Jak zdobyć licencję detektywa?

Nie każdy może zostać prywatnym detektywem. Aby nim być konieczne jest spełnienie szeregu wymogów. Są to np. wiek 21 lat, wykształcenie średnie, brak odbytych kar za przestępstwa umyślne oraz pełna zdolność do czynności prawnych. Kandydat, który ubiega się o licencję, nie może również zostać dyscyplinarnie zwolniony z policji, wojska itd. na 5 lat przed złożeniem wniosku. Tylko osoby posiadające licencję mogą nazywać się detektywami. Działają oni na zasadzie działalności gospodarczej. Każda firma detektywistyczna musi być wpisana do rejestru oraz posiadać ubezpieczenie OC. Licencję wydaje komendant wojewódzki policji. Aby uzyskać ten dokument, konieczna jest natomiast pozytywna opinia komendanta powiatowego policji.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz