Materiał Partnera

Jakie są kategorie prawa jazdy?

Jakie są kategorie prawa jazdy?

Większość kierowców w Polsce posiada prawo jazdy kategorii B. Co oznaczają pozostałe litery określające kategorie prawa jazdy i jak zdobyć te uprawnienia? Czy każda pełnoletnia osoba może zdobyć wszystkie "litery" w swoich dokumentach?

Kto może ubiegać się o prawo jazdy?

Każda kategoria jest określona wiekiem minimalnym. Najwcześniej w kursie można wziąć udział 3 miesiące przed osiągnięciem wymagane wieku (lub 12 miesięcy, jeśli jest się uczniem szkoły związanej z prowadzeniem pojazdów). Przyszły kierowca musi pozytywnie przejść badania lekarskie, a także szkolenie na kierowcę zakończone pozytywnym wynikiem egzaminu. Ciekawym wymogiem jest przymus posiadania "więzi" z krajem w przypadku obcokrajowców. Każda z kategorii, oprócz T, uprawnia do prowadzenia pojazdów w ruchu międzynarodowym.

Dodatkowo, kierowcy zawodowi, którzy posiadają już uprawnienia, muszą przechodzić szkolenia okresowe. Mogą to zrobić w firmach, takich jak Port Kierowcy.

Kategorie AM, A1, A2 i A

Kategorie A dzielą się na kilka typów. Pierwsza z nich to kategoria AM. Uprawnia do kierowania motorowerem i czterokołowcem lekkim. Można ją zdobyć mając 14 lat za zgodą opiekunów prawnych.

Jeśli chcemy zdobyć prawo jazdy na motocykl trójkołowy o mocy nieprzekraczającej 15 kW, motocykl o określonej przepisami mocy, ubiegamy się o prawo jazdy kategorii A1. Kandydat musi mieć skończone 16 lat i posiadać zgodę opiekunów prawnych. Kategoria A2 to możliwość prowadzenia motocykli o większej mocy, niż w przypadku kat. A1, a możliwość jej zdobycia to ukończenie 18 lat. Wreszcie kategoria A to możliwość prowadzenia wszystkich jednośladów. Warunek wieku jest tu wysoki - kandydat musi ukończyć 24 lata lub 20 lat, jeśli od min. 18 roku życia posiada prawo jazdy kategorii A2.

Kategorie B, B+E

Kategoria B jest najpopularniejszym typem uprawnień. Oprócz możliwości prowadzenia samochodu osobowego z określoną przepisami przyczepką, kierowca może też poprowadzić ciągnik rolniczy czy pojazd wolnobieżny, a także pojazdy z kategorii A1. Potencjalny kierowca musi mieć ukończone 18 lat. Kategoria B+E daje możliwość dołączenia większej przyczepki, także do ciągników (każde "+E" przy kategorii jest właśnie takim zwiększeniem uprawnień).

Kategorie C, C1

Kategoria C to uprawnienia do prowadzenia samochodów przekraczających 3,5 tony, w tym ciężarowych, z wyjątkiem autobusów. Wiek graniczny to 21 lat, a potencjalny kierowca musi posiadać kategorię B. Kategoria C1 to możliwość prowadzenia samochodów ciężarowych, ale nieprzekraczających 7,5 tony - tu wystarczy skończyć 18 lat.

Kategorie D, D1

Kategoria D to możliwość prowadzenia autobusu, a kandydat musi posiadać prawo jazdy kategorii B i skończyć 24 lata. Kategoria D1 to jak w przypadku C1 ograniczone do wielkości (max 17 osób, długość max 8 m) autobusu i znów wiek min. jest niższy - 21 lat.

Kategoria T

Aby uzyskać kategorię T, kierowca musi mieć ukończone 16 lat i zgodę opiekunów prawnych. Może on kierować ciągnikiem rolniczym z przyczepą.

Opracowanie:
Warszawa, gen. Pełczyńskiego 32b lok. 47
tel. 668 416 688
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz