Materiał Partnera

Jakie są funkcje sterownika?

Jakie są funkcje sterownika?

Sterownik jest urządzeniem, które reguluje pracę maszyn. Jest wiele różnych typów sterowników, przystosowanych do działania z określonymi urządzeniami. Są one wykorzystywane praktycznie w każdej branży przemysłowej, ponieważ większość maszyn produkcyjnych jest wyposażona w nowoczesne systemy elektroniczne, których nadzorowaniem zajmują się właśnie sterowniki. Jakie zatem są funkcje sterowników i w jaki sposób się je wykorzystuje? 

Sterownik urządzenia to układ, który zajmuje się nadzorowaniem pracy określonego urządzenia, służąc usprawnieniu obsługi maszyn oraz zautomatyzowaniu jej. Dzięki nim użytkownik nie musi samodzielnie nadzorować pracy maszyny przez cały czas, tylko ustawia dane parametry na sterowniku, który bez jego dalszej ingerencji reguluje funkcjonowanie urządzenia. Sterowniki są wykorzystywane praktycznie w każdej dziedzinie przemysłu, a ich funkcje są coraz bardziej zaawansowane, aby mogły współpracować z coraz bardziej zaawansowanymi maszynami.

Specjalista z firmy Makot, zajmującej się produkcją sterowników m.in. do urządzeń mleczarskich, podkreśla, że niezależnie od rodzaju, każdy sterownik  zajmuje się nadzorowaniem pracy urządzenia elektrycznego. Stosowanie kontrolerów należy do dziedziny automatyki przemysłowej, czyli tej, która opracowuje systemy usprawniające prace urządzeń w zakładach przemysłowych.

W jaki sposób sterowniki usprawniają pracę urządzeń?

Główną funkcją sterowników jest wykonywanie pomiarów danego obszaru działania urządzenia i reagowanie na nie w sposób, w jaki życzy sobie użytkownik. Taki układ może na przykład włączać i wyłączać mieszadło w schładzalniku mleka, w określonych momentach realizacji ustawionego programu.

Sterowniki przemysłowe mogą być wyposażone funkcje zaprogramowane przez producenta, które są stosowane w danej branży przemysłowej, np. branży mleczarskiej. Pozwalają również na manualne wprowadzanie ustawień już po instalacji kontrolera.

Jeden sterownik może obsługiwać kilka funkcji urządzenia jednocześnie, tak aby odpowiednio zsynchronizować je ze sobą.

Niezależnie od tego, w jakiej branży używane są sterowniki i jakie funkcję maszyny mają za zadanie regulować, ich głównym zadaniem jest ułatwienie pracy użytkownikom oraz zautomatyzowanie procesu produkcyjnego.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz