Artykuł sponsorowany

Jakie są dźwigi dla osób niepełnosprawnych?

Jakie są dźwigi dla osób niepełnosprawnych?

Osoby niepełnosprawne często muszą zmagać się z wielkim problemem, jakim jest pokonanie schodów. To bardzo często spotykany obrazek, który widzimy np. podczas wchodzenia lub schodzenia z mieszkań zlokalizowanych na wysokich piętrach. Ułatwieniem dla takich osób może być montaż windy lub specjalnej platformy. Jakie platformy dźwigowe wyróżniamy i czym się one charakteryzują?

BLS – dźwig platformowy z samonośnym szybem

Pierwszym rodzajem dźwigów przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych są urządzenia platformowe BLS. Wyróżnia się platformy z napędem elektromechanicznym śrubowym oraz z napędem hydraulicznym. Dźwigi platformowe BLS mogą być montowane zarówno na zewnątrz obiektów budowlanych, jak i w ich wnętrzach. Jeśli zdecydujemy się na montaż dźwigu BLS, otrzymamy w komplecie samonośny szyb, który może być stalowy lub aluminiowy, w zależności od konkretnego modelu. Szyb ten dodatkowo obudowany jest bezpiecznym szkłem lub panelami aluminiowymi. Dźwigi dla osób niepełnosprawnych mogą być montowane w betonowym lub murowanym szybie.

BLS to doskonała alternatywa dla tradycyjnych wind, ponieważ platforma ta jest od nich zdecydowanie tańsza, a do tego mniej zapłacimy za jej montaż oraz późniejsze prace serwisowe. Platforma dźwigowa BLS zalecana jest do budynków o wysokości podnoszenia do 12 m oraz 15 m. W pierwszym przypadku stosuje się urządzenia z napędem śrubowym, a w drugim z napędem hydraulicznym. Należy dodać, że produkt ten, który znajdziemy w asortymencie oferowanym przez Przedsiębiorstwo dźwigowe Liftcom z Prawiedników w województwie lubelskim, charakteryzuje się solidną techniką i nowoczesną elektroniką, dzięki czemu zapewniony jest komfort i bezpieczeństwo długoletniego użytkowania przez ludzi, w tym osoby niepełnosprawne.

Jakie są parametry techniczne dźwigu BLS?

Zanim zdecydujemy się na zakup i montaż platformy dźwigowej BLS, warto spojrzeć na jej parametry techniczne. Standardowy udźwig tego urządzenia wynosi maksymalnie 400 kg, aczkolwiek dźwigi z napędem hydraulicznym jak np. typ Eureka, mogą udźwignąć nawet 500 kg. Jak zostało wspomniane wcześniej, wyróżnia się produkty napędzane śrubowo oraz hydraulicznie, a ich prędkość jazdy to 0,15 m/s.

Nie można zapomnieć o tym, że dźwigi te posiadają europejskie świadectwo badania, które pozwalają na montaż platform dźwigowych BLS na terenie wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej. To zawdzięczamy temu, że dźwigi budowane są w oparciu o Dyrektywę Maszynową 2006/42 UE, a także polską normę PN-EN 81-41. Zgodnie z tą normą, która obowiązuje do dnia dzisiejszego, wymiary platform oraz kabin w obiektach o charakterze publicznych, nie mogą być mniejsze niż 1000 mm szarości i 1400 mm głębokości, w przypadku przestanków jednostronnych lub naprzeciwległych oraz 1100 mm szerokości i 1400 mm głębokości, jeśli chodzi o przystanki umiejscowione pod kątem prostym.

Czym wyróżnia się bezszybowy podnośnik BLE?

Kolejnym urządzeniem dźwigowym jest podnośnik BLE, który nie wymaga stosowania szybu, a jego maksymalna wysokość podnoszenia wynosi 3 m. Taka wysokość podnoszenia umożliwia przejechanie z poziomu gruntu na pierwsze piętro, dzięki czemu osoby zmagające się z ograniczeniami związanymi z narządami ruchu, mogą cieszyć się mobilnością w domu lub miejscu pracy. Dźwig BLE porusza się po jednej napędowej kolumnie, która mocowana jest do ściany obiektu budowlanego. Niezależnie od tego, jaką platformę wybierzemy, dla osób niepełnosprawnych będzie ona dużą pomocą.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz