Materiał Partnera

Jakie ryby i rośliny wybrać do oczka wodnego?

Jakie ryby i rośliny wybrać do oczka wodnego?

Oczko wodne stanowi w każdym ogrodzie ładną ozdobę. Jeszcze ciekawiej się prezentuje, gdy pływają w nim piękne i kolorowe ryby. Jeśli planujesz stworzenie  takiego miejsca i zastanawiasz się nad gatunkami roślin i ryb, jakie będą najlepsze, w pierwszej kolejności udaj się do hodowli, takiej jak Snake z Lublina, i zasięgnij porady specjalisty.

Przygotowanie oczka wodnego

Mając w planach hodowanie w oczku wodnym ryb, musisz pamiętać, by było ono odpowiednio duże i głębokie. Chodzi o zachowanie równowagi biologicznej i o to, by woda w nim zbyt szybko się nie nagrzewała i była dobrze natleniona, a każda z ryb mogła się w nim swobodnie poruszać. Małe i płytkie oczka oraz te non stop nasłonecznione sprzyjają intensywnemu wzrostowi glonów, co powoduje, że trzeba je często czyścić. Pamiętaj, by dno czka było szczelne, a brzegi mocne. Kiedy już oczko będzie gotowe, a rośliny posadzone, nie wpuszczaj do niego od razu ryb. Najlepiej odczekaj dwa lub trzy tygodnie. Przez ten czas powstanie w wodzie idealny dla pływających osobników mikroklimat.

Rośliny do oczka wodnego

Rośliny pełnią tu kilka funkcji. Są ozdobą oczka, kamuflują niedoskonałości (jeśli takie są)powstałe podczas budowy oczka, ale przede wszystkim pomagają zachować równowagę biologiczną – dostarczają tlen, ocieniają wodę, dają schronienie zwierzętom wodnym oraz chronią oczko przed nadmiernym nagrzewaniem. Ważne jest, by nie przesadzać z ilością roślin. ⅓ lustra wody nie powinna być zarośnięta. Lepiej wybrać tylko kilka gatunków, by potem nie mieć problemu z ogarnięciem całej kompozycji. Wywłócznik okółkowy to podwodna roślina, która natlenia wodę. Grzebień biały sadzi się najgłębiej – jego liście ocieniają dno oczka. W strefie głębokiej warto też posadzić odmianę pełnokwiatową grążela żółtego. Na głębokości 60 cm możesz posadzić strzałkę wodną, a także pałkę wąskolistną. W strefie nabrzeżnej świetnie będzie się prezentować niezapominajka błotna. To wyjątkowo piękna roślina o drobnych, błękitnych kwiatkach, która lubi zacienione miejsca. Taflę wody ozdobić może jedna z pływających roślin, takich jak biały lub fioletowy hiacynt wodny albo pitia, roślina o ciemnozielonych liściach, zwana też sałatą wodną.

Gatunki ryb do oczka wodnego

Do oczka wodnego najlepiej wybrać takie gatunki ryb, które dobrze czują się w naszym klimacie oraz nie wymagają specjalnych warunków hodowli. Ciekawie będą prezentowały się ryby w kontrastujących barwach. Karpie koi są ozdobną odmianą karpia. Dorosłe osobniki osiągają od 30 do 70 cm. Najpopularniejsze są te białe z czerwoną łatą na głowie oraz biało-czarno-czerwone. Karasie złociste, o intensywnie pomarańczowej barwie, to odporne i wszystkożerne ryby, które osiągają w dorosłym życiu około 30 cm długości. Karasie nie powinny być łączone w oczkach wodnych z mniejszymi osobnikami, gdyż mogą je po prostu zjeść. Dobrze czują się w towarzystwie amurów białych. To roślinożerne ryby, które dobrze czyszczą zbiornik z wszelkiego rodzaju glonów. Przez swoje  spore gabaryty – osiągają do 1 metra długości, nadają się do dużych oczek wodnych. Popularne są też złote orfy o pomarańczowym zabarwieniu, tołpyga pstra o niskich wymaganiach tlenowych oraz srebrzystoszare, bardzo żywotne słonecznice.

Opracowanie:
Lublin, Strojnowskiego 30
tel. 501 366 210
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz