Jakie rośliny będą najlepsze na balkon?

Jakie rośliny będą najlepsze na balkon?

Najprzyjemniej wypoczywa się na balkonie, na którym jest wiele kwiatów. Dzięki nim mały, niepozorny, miejski balkon może stać się substytutem ogrodu. Odkryj rośliny, które idealnie wpasują się w balkonowy krajobraz. Dowiedz się, jakiej wymagają pielęgnacji i jak prawidłowo sadzić kwiaty balkonowe do pojemników, tak by zdobiły go zarówno w sezonie, jak i poza nim.

Jakie rośliny wybrać na balkon?

Wybór roślin balkonowych to nie lada wyzwanie. Sklepy oferują nam dużo możliwości. Najbardziej popularne są:

  • pelargonie – to rośliny balkonowe lubiące słońce. Potrzebują one dużych pojemników (średnica 20-25 cm). Optymalnym podłożem dla nich będzie ziemia przepuszczalna i próchniczna;
  • surfinie – to rośliny wymagające dużo słońca, częstego nawożenia i podlewania. Będą idealne do podwieszanych donic;
  • werbeny – rośliny o długich zwisających pędach. Lubią zarówno półcień, jak i słońce. Podłoże do uprawy rośliny powinno być przepuszczalne. Wymagają regularnego nawożenia i podlewania;
  • fuksje – kwitną w półcieniu. Potrzebują żyznego i wilgotnego podłoża;
  • niecierpki – nie wymagają słońca. Są to rośliny balkonowe cieniolubne. Doskonale kwitną w cienistych miejscach. Podłoże pod ich uprawę musi być żyzne, przepuszczalne oraz wilgotne. Kwitną obficie – kwiaty pokrywają niemalże całą roślinę.

Lista kwiatów, które możemy umieścić na balkonie, jest bardzo bogata. Dostępne są przeróżne kształty i kolory. Możemy pokusić się również na mniej popularne rośliny takie jak sunsatie, których kwiaty całkowicie zasłonięte są liśćmi, czy też smagliczki nadmorskie, które tworzą gęste poduchy pokryte drobniutkimi kwiatami i mają miodowy zapach. Warto również zainwestować w rośliny balkonowe odstraszające komary. Pomocna tutaj będzie lawenda wąskolistna czy helitrop peruwiański.

Jak pielęgnować kwiaty balkonowe?

Należy pamiętać, że warunki, jakie panują na balkonie, nie są dla kwiatów najłatwiejsze. Problemem jest wyższa niż na otwartej przestrzeni temperatura. W konsekwencji ziemia w pojemnikach wysycha szybciej, przez co korzenia rośliny bardziej narażone są na przegrzanie.

Niektóre kwiaty w czasie upałów potrzebują bardzo częstego podlewania, ale należy pamiętać, że zalewanie roślin, jest dla nich bardzo niekorzystne. Dlatego najlepiej jest sprawdzać wilgotność podłoża i podlewać je według ich potrzeb. Dobrze jest korzystać z pływaków, które pokażą nam, czy woda jest obecna na dnie pojemnika. Częstszego podlewania będą wymagały rośliny w pojemnikach wiszących lub przymocowanych do ścian ogrodu.  

Dobrze jest podlewać kwiaty rankiem lub późnym wieczorem, dzięki czemu woda nie będzie szybko parować.  Najlepsza do podlewania jest deszczówka bądź wystudzona przegotowana woda. Ziemię należy polewać powoli i poczekać, aż wsiąknie i wycieknie przez specjalne otwory w doniczce. Przydatny przy utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia jest hydrożel. Miesza się go z ziemią, co pozwala na dłuższe utrzymanie wilgoci. Jeżeli zdecydujemy się na wykorzystanie hydrożelu, pamiętajmy, żeby podczas chłodów, nie podlewać roślin intensywnie. Zbyt wilgotne korzenia mogą zacząć gnić.

Jak sadzić kwiaty balkonowe?

Sadzenie kwiatów do doniczek nie jest trudne:

  1. Na dnie doniczki umieść  5-centymetrową warstwę drenażu, czyli drobnych kamyków lub żwiru.
  2. Wysyp warstwę ziemi lub też podłoża przeznaczonego pod rośliny balkonowe. Dla większości roślin ogrodowych gleba obojętna będzie najlepsza.
  3. Roślinę wyjmij z doniczki, w której rosła i przełóż delikatnie do nowego pojemnika. Obsyp je ziemią, tak, żeby znajdowały się na takiej samej głębokości, co w swojej poprzedniej doniczce.
  4. Podlej, postaw w ocienionym miejscu i czekaj, aż roślina się zakorzeni. Dobrze ukorzenioną roślinę poznasz po zdrowym wyglądzie i po tym, że na wierzchołkach pędów pojawią się listki.
  5. Po trzech tygodniach dodaj do rośliny nawozu.

Wypełnij swój balkon różnymi kwiatami. W skrzynkach można sadzić kompozycje różnych roślin. Należy tylko pamiętać, aby miały one podobne wymagania co do wilgotności i nasłonecznienia.

Oceń artykuł (1)
4,0
Komentarze
Dodaj komentarz